Ahmet Erdönmez şahsi koleksiyonunda bulunan bir şiir mecmuasının (1b-60b) transkripsiyonlu metni ve mecmuaların sistematik tasnifi projesine (MESTAP) göre tasnifi
Transcribed text of a poetry journal (1b-60b) in Ahmet Erdönmez personal collection and its classification according to the systematic classification of journals project (MESTAP)
- Tez No: 862042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL SERCAN KOŞİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 475
Özet
Klasik Türk edebiyatının temel kaynaklarından olan şiir mecmuaları, edebiyat ve kültür tarihimizde önemli bir yere sahiptir. Dönemler arası edebî zevk anlayışı hakkında bizlere bilgiler sunan bu yazmalar, günümüzde bilinen ve çağında popüler olan şairleri ve onların şiir örneklerini içerdikleri gibi hakkında yeterli bilgi bulunmayan bir şairin şiirlerine yer verebilme ihtimali açısından da klasik edebiyat araştırmacıları için bir hazine niteliğindedir. Şiir mecmuaları; günümüzde yapılmış ve yapılmaya devam edecek olan akademik çalışmalarla birlikte yeni bilgilerin ortaya çıkarılmasına, mevcut bilgilerin ise güncellenmesine katkı sağlayacaktır. Çalışmamızın konusu Ahmet Erdönmez Şahsi Koleksiyonu'nda bulunan bir şiir mecmuasının 1b-60b varakları arasındaki şiirlerin incelenip günümüz harflerine aktarılmasıdır. Bu çalışma, giriş kısmıyla birlikte üç ana bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmında mecmualar ve şiir mecmuaları hakkında genel bilgiler ve MESTAP projesinin işlevi; birinci bölümde eserin tanıtımı, içerik ve biçim özellikleri hakkında detaylı bilgiler; ikinci bölümde metnin diğer akademik çalışmalarla karşılaştırılmış transkripsiyonlu metni; son bölümde ise eserin MESTAP'a göre tasnifi ve tıpkıbasımı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Poetry journals, which are the main sources of classical Turkish literature, have an important place in our literary and cultural history. These manuscripts,which provide us with information about the understanding of literary taste between periods, are a treasure for classical literature researchers in terms of the possibility of including the poems of a poet about whom there is not enough information, as they contain the poets who are known today and popular in their era and their poetry samples. Poetry journals; It will contribute to revealing new information and updating existing information together with the academic studies that have been done today and will continue to be done. The subject of our study is to examine the poems between pages 1b-60b of a poetry journal in the Ahmet Erdönmez Personal Collection and transfer them to today's letters. This study consists of three main parts, including the introduction. In the introduction, general information about magazines and poetry magazines and the function of the MESTAP project; In the first part, the introduction of the work and detailed information about its content and format features; In the second part, the transcribed text of the text compared with other academic studies; The last section includes the classification of the work according to MESTAP and its facsimile edition.