Su ürünleri sektöründe bir firma değerlendirmesi: Durum. analiz ve öneriler
Evaluation of a firm in water product sector: Position, alalysis and comments
  1. Tez No: 86206
  2. Yazar: ALİ KADİR ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COŞKUN ATAYETER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Firma değerlendirmeleri, firma yöneticilerinin firmanın; -ekonomik, ticari, mali ve teknik yapısını, -rakip firmalar karşısındaki durumunu, -güçlü ve güçsüz yönlerini, oranlar yardımıyla kilit göstergeler elde ederek, bu bilgiler ışığında; planlama, yürütme, denetim işlevlerini sağlıklı ve başarılı bir biçimde sürdürmesine yardımcı olmaktadır. Bu çalışma; firma yöneticilerine, stratejik ve taktik karar alma süreçlerinde ihtiyaç duyacakları etkin ve verimli çalışmayla ilgili veri ve bilgileri sağlayabilme amacına yöneliktir. Çalışma kapsamına; su ürünleri sektöründe faaliyet gösteren özel kesim firma alınmıştır. Hesaplanan oranlar ve yorumlan ilgili bölümlerde verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde; Türkiye'deki su ürünleri sektörünün üretim potansiyeli, ülke ekonomisindeki yeri ve önemi, su ürünleri kaynaklan, üretimi ve su ürünleri sanayii ile ilgili ayrıntılar verilmiştir. ikinci bölümde; su ürünleri sektöründe faaliyet gösteren Baysoy Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret A. Ş. su ürünleri isleme komple yeni yatırımı fizibilite çalışması ve bu çalışmada belirlenen veriler kullanılarak, performans göstergeleri yardımıyla firmanın değerlendirmesi yapılmıştır. Değerlendirme ve öneriler bölümünde ise, firma değerlendirmesinde elde edilen sonuçlar; firma amaçlan açısından yorumlanmış ve bu sonuçların sektör değerleriyle karşılaştırması yapılarak, firmanın olumlu ve olumsuz yönleri belirlenmeye çalışılmıştır Çalışmada; etkin ve verimli çalışmayı belirlemede oran yöntemi kullanılmıştır Çalışma, anılan sektörde yer alan teşebbüslerle ilgili kişi ve kuruluşlara yararlı olabilecektir. VI
Özet (Çeviri)
Evaluation of a fırm helps managers to plan, execute and inspect their fırms in a healthy and succesfull way after obtaining important data by analyzing -the economic, commercial, financial and technical structure -the position against opponent firms, -the strong and relatively weak parts of that firm. This sudy was planned to seve to firm managers knowledges and data needed for efficient and productive studies in the process of taking strategic and tactical decisions. A firm in water products sector was in cluded in this study. Findings and comments are given in relevant chapters. in the first chapter, production potential, place and importance of water product sector, and details about this sector sources, production and water product industry was given. in the second chapter, Baysoy Nutrition Products industry and Commerce Anonymous Company in the field of water products was evaluated by using performance indexes and data reported in the feasibility study of new water product processing unit. in the evaluation and comment chapter, results obtained in the evaluation of the firm were analysed and positive and negative parts of the firm were expressed after comparing these results by data of other companies in the sector. in the study, ratio-method was used for finding efficient and productive study method. This study may help related managers and companies in the field. vn