6. sınıf öğrencilerinin madde ve doğası öğrenme alanındaki kavram yanılgılarının kavram karikatürleri ile belirlenmesi
Determining 6th grade students' misconceptions about concepts in the field of learning matter and nature with concept cartoons
- Tez No: 862075
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA YAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada 6. sınıf öğrencilerinin kavram karikatürleri kullanılarak“Madde ve Doğası”öğrenme alanındaki kavram yanılgılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen“ Madde ve Doğası”öğrenme alanı ile ilişkili kavram yanılgılarının olduğu sorulardan oluşan“Kavram Karikatürü Formu”kullanılmıştır. Formda bu öğrenme alanına ait toplam 7 kazanıma uygun olarak 7 karikatür ve bu karikatürlere ait açık uçlu sorular bulunmaktadır Araştırma 2022-2023 öğretim yılında bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 6. sınıf öğrencileri ile yapılmıştır. Çalışmaya toplam 56 tane 6. sınıf öğrencisi katılmıştır. Öğrenciler tarafından formdaki sorulara verilen cevaplar kodlanarak öğrencilerin kavram yanılgıları belirlenmiş ve sonuçlar frekans ve yüzde olarak tablolarda gösterilmiştir. Alt problemlere ait bulgular incelendiğinde, öğrencilerin 6 tanesinin su ve zeytinyağının karışmamasını ağırlık kavramını kullanarak açıkladığı, 5 tanesinin zeytinyağının sudan daha kaygan olmasından dolayı altta kalacağını belirttiği, 6 öğrencinin kömür ve doğal gazın beraber kullanılan yakıtlar olduğunu düşündükleri, 12 öğrencinin taneciklerin hareket durumlarının değişmez olduğunu, 10 öğrencinin binaların yalıtım malzemesiyle kaplanmasının amacının binalara sağlamlık kazandırmak olduğunu, 9 öğrencinin maddelerin tümünün tanecikli yapıda olmadığını düşündükleri, 8 öğrencinin ise sadece sıvı ve gazlarda tanecik olduğunu söyledikleri, 27 öğrencinin kaloriferler tahta olsaydı evin yanacağını söyleyerek ısı iletimi ile bir ilişki kuramadıkları, 5 öğrencinin tahtanın ısıyı iletememesinden dolayı kaloriferlerin tahtadan olamayacağını belirttikleri, 7 öğrencinin tahta parçasının su yüzeyine bırakıldığında suyun kaldırma kuvvetinin etkisinden dolayı tahtanın su üzerinde kalacağını düşündükleri, 7 öğrencinin tahta ağırdır su içinde batmaz ifadesini kullandıkları ve bu olayı yoğunluk ile ilişkilendiremedikleri, 25 öğrencinin tahtanın ağırlığından dolayı su içinde batacağını söylediği belirlenmiştir. Sonuç olarak çalışmada öğrencilerin“ Madde ve Doğası”ünitesinde öğrencilerin kazanımlara bağlı olarak değişen sayılarda kavram yanılgılarına sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the misconceptions of 6th grade students in the learning area of“Matter and Nature”by using concept cartoons. In the study, the“Concept Cartoon Scale”, which consists of questions with misconceptions related to the learning area of“Matter and Nature”developed by the researcher, was used. In the scale, there are 7 cartoons and open-ended questions of these cartoons in accordance with the 7 achievements of this learning area. The research was conducted with 6th grade students studying in a public secondary school in the 2022-2023 academic year. A total of 56 6th grade students participated in the study. The answers given by the students to the questions in the scale were coded and the misconceptions of the students were determined and the results were shown in the tables as frequency and percentage. When the findings of the sub-problems were examined, it was determined that 6 of the students explained that water and olive oil do not mix using the concept of weight, 5 stated that olive oil would be on the bottom because it is more slippery than water, 6 students thought that coal and natural gas were fuels used together, 12 students thought that the movement status of the particles was invariable, 10 students thought that the purpose of covering the buildings with insulation material was to provide strength to the buildings, 9 students thought that all of the substances were not in a granular structure, 8 students said that they were only in liquids and gases, 27 students could not establish a relationship with heat transmission by saying that the house would burn if the heaters were wood, 5 students stated that the heaters could not be removed from the wood because the wood could not transmit the heat, 7 students thought that the wood would remain on the water due to the effect of the buoyancy of the water when the wood was left on the water surface, 7 students said that the wood was heavy in water and that they could not relate this event to the density, 25 students said that the wood would sink in water due to the weight of the wood. As a result, it was determined in the study that students in the“ Matter and Nature”unit had misconceptions in varying numbers depending on the achievements of the students.