10. sınıf tarih ders kitaplarında Osmanlı Devleti merkez teşkilatına dair konuların işlenişi ile ilgili bir inceleme
A study of the treatment of topics related to the central organization of the Ottoman Empire in 10th grade history textbooks
  1. Tez No: 862081
  2. Yazar: GÖZDE AYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı 2021-2022 eğitim öğretim yılında okutulmuş olan tarih ders kitaplarında“Sultan ve Osmanlı Merkez Teşkilatı”ünitesinin karşılaştırılması yapılarak 2018 yılında yayınlanan“Tarih Dersi Öğretim Programının”ilgili ünitesinin kazanımlarına göre incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda 2021-2022 eğitim-öğretim yılında okutulmuş özel ve devlet yayını olan tarih ders kitapları incelenmiştir. Nitel bir araştırma olarak tasarlanan bu araştırmada doküman analizi yönteminden yararlanılmıştır. Çalışmada kullanılan dokümanlar içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre; kitaplarda konu içerikleri ile ilgili verilen bilgi miktarı farklılık göstermektedir. Devlet yayını olan tarih ders kitaplarında daha fazla görsel ve bilgi metni kullanılmışken özel yayınevi yayını olan tarih ders kitaplarında yorumsal içerikli bilgi daha fazladır. Kitaplarda konu hakkında verilen genel bilgiler aynıdır. Ancak bazı merkez teşkilat kurumları ile ilgili önemli tarihler, önemli yerler gibi bilgilerde kitaplar arasında farklılık mevcuttur. Kitaplarda genel olarak tarih programının kazanımları karşılanmıştır. Devlet yayını olan tarih ders kitabında konular ile ilgili bilgilerin verilişi itibariyle kazanımları daha çok karşılamaktadır. Araştırma, aynı yıl içinde aynı müfredata uygun olarak hazırlanan tarih ders kitaplarında aynı ünite ve konular ile ilgili bilgilerde ve bilgilerin sunuluşunda farklılıklar olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu durum farklı ders kitaplarından dersin içeriğini öğrenen öğrencilerin konuları farklı bilgilerle öğrenebileceğini de göstermektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the“ Sultan and Ottoman Central Organization”unit in the history textbooks taught in private and public schools in the 2021-2022 academic year and to examine it according to the achievements of the relevant unit of the“History Curriculum”published in 2018. For this purpose, two history textbooks taught in the 2021-2022 academic year were analyzed. One of them was published by a private publishing house and the other by the state. In this research, which was designed as a qualitative research, the document analysis method was used. In the study were analyzed using the content analysis method. According to the findings of the research; The amount of information given about the subject content in the books varies. While more visuals and information texts are used in history textbooks that are public publications, There is more information with interpretative content in history textbook that are published by private publishing houses. The general information given about the subject in the books is the same. However, there are differences between the books in some information such as important dates and important places about some central organizational instutions. The textbooks generally met the achivements of the history program. However, The history textbook published by the Ministry of National Education meets the learning outcomes more in terms of the information given about the subjects. The reserach reveals that there may be differences in the information and presentation of the same units and subjects in history textbooks prepare in accordance with the same curriculum in the same year. This shows that students who learn the content of the course from different textbooks can learn the subjects with different information