İpek Ongun'un eserlerinin psikososyal gelişim kuramı açısından incelenmesi
The works of İpek Ongun investigation in terms of psychosocial development theory
  1. Tez No: 862101
  2. Yazar: MİNE UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÇELTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, İpek Ongun'un Bir Genç Kızın Gizli Defteri adlı serisinin psikososyal gelişim kuramının evreleri açısından incelenmesidir. Araştırma boyunca nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi modeli tercih edilmiştir. Verilerin analizi bölümünde ise içerik analizi yöntemine başvurulmuştur. Araştırmanın örneklemini Bir Genç Kızın Gizli Defteri serisine konu olmuş on üç roman oluşturmaktadır. Romanlarda tespit edilen evreler, tablolar halinde tezde yer almıştır. Erikson'un psikososyal gelişim kuramında evreler sekiz adet olarak sınırlandırılmıştır. Hangi romanda kaç adet evre olduğu ve bunların hangileri olduğu tespit edilmiştir. İncelenen romanlarda doğrudan ve dolaylı olarak 446 adet evre tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre romanda en çok görülen evreler, kimlik bulmaya karşı rol karmaşası ve yakınlığa karşı yalnızlık evreleridir. En az görülen evre ise özerkliğe karşı kuşku ve utanç evresidir. Araştırmanın sonucunda, incelenen romanların evreler bakımından yeterince zengin olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of thisstudy is toexamine İpek Ongun'sseriescalled A Young Girl'sSecret Notebook in terms of thestages of psychosocialdevelopmenttheory. Throughouttheresearch, thedocumentanalysis model, one of thequalitativeresearchmethods, waspreferred. Inthedataanalysissection, thecontentanalysismethodwasused. Thesample of theresearchwasbased on theseries A Young Girl'sSecret Notebook. Itconsists of thirteennovels. Thestagesidentified in thenovelsareincluded in thethesis in tables. InErikson'stheory of psychosocialdevelopment, thestagesarelimitedtoeight. It has beendetermined how manystagesare in whichnovelandwhichones they are. Intheexaminednovels, 446 directandindirectstagesareidentified. Accordingtothefindings, themostcommonstages in thenovelareidentity-findingversus role confusionandclosenessversusloneliness. Theleastcommonstagesareautonomyversusdoubtandshame. As a result of theresearch, it wasdeterminedthatthenovelsexaminedwererichenough in terms of phases.