Türkiye'de 2012 ve 2022 yılları arasında eğitim denetimi ile ilgili yapılan çalışmaların incelenmesi
Examination of studies conducted on educational supervision in Turkey between 2012 and 2022
- Tez No: 862100
- Danışmanlar: PROF. DR. VİCDAN ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de 2012-2022 yılları arasında eğitim denetimi üzerine yapılmış olan lisansüstü tez çalışmalarının ve makalelerin betimsel açıdan incelenmesidir. Araştırmada sistematik derleme deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2012- 2022 yılları arasında eğitim denetimi alanında, anahtar kelimeleri 'teftiş', 'denetim' ve 'eğitim denetimi' olan Yükseköğretim Kurulu Yayın ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı'nın veri tabanında bulunan ve erişime açık lisansüstü tezler ve ULAKBIM'de taranan eğitim, eğitim araştırmaları kategorisinde yer alan dergilerde eğitim denetimi ile ilgili yayınlanmış makalelerin toplamı olarak belirlenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak Sözbilir, Kutu ve Yaşar (2012) tarafında geliştirilen 'Yayın Sınıflama Formu' kullanılmıştır. Toplanan veriler betimsel analiz yöntemi ile incelenmiştir. Toplanan veriler analiz edildiğinde, eğitim denetimiyle ilgili en çok tezin 2019 yılında, makalenin ise 2017 yılında yazıldığı, 2012-2022 yılları arasında YÖK Tez Merkezinde yayınlanan tezlerin üniversitelere göre dağılımı incelendiğinde, en fazla tezin Gazi Üniversitesi'nde yazıldığı görülmektedir. Tezlerin genelde, Eğitim Bilimleri Anabilim dalında yayımlandığı, büyük oranda yüksek lisans seviyesinde çalışıldığı ve Türkçe olarak yazıldığı görülmektedir. Tezlerde genel olarak nicel araştırma yöntemlerinin daha fazla tercih edildiği, makalelerde ise nitel araştırma yöntemlerinin daha fazla tercih edildiği görülmektedir. Tez ve makalelerde nicel desenlerin kullanım durumu incelendiğinde tarama deseninin en fazla tercih edilen desen olduğu, en fazla anket yolu ile verilerin toplandığı, görüşme formlarının ve doküman incelemenin makalelerde daha fazla tercih edildiği elde edilen bulgular arasındadır. Çalışmalarda genel olarak en fazla örneklem grubunun öğretmenlerden oluşturulduğu, en az olarak da lisans öğrencilerinin tercih edildiği, genel olarak örneklem büyüklüğünün 301-1000 arasında olduğu görülmektedir. 2012-2022 yılları arasında yapılan çalışmalarda, tezlerde en fazla nicel betimsel analiz kullanılırken, en az oranda nitel içerik analizi, MANOVA ve diğer analiz türlerinin kullanıldığı görülmektedir. Makalelerde ise en fazla nitel içerik analizi kullanılırken, en az MANOVA kullanıldığı görülmektedir. En fazla makalenin Turkish Studies Educational Science ve Milli Eğitim dergisinde yayınlandığı görülmektedir. Makalelerin genelde Türkçe olarak yazıldığı, dergilerde en fazla iki yazarlı çalışmaların yer aldığı görülmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ondokuz Mayıs Üniversitesi, eğitim denetimiyle ilgili en fazla yayın yapan yazarların bağlı olduğu kurumlardır. Genel olarak çalışmalarda yer alan amaçlara bakıldığında, müfettişlerin denetim sürecinde yapmış oldukları rehberlik faaliyetlerinin değerlendirilmesi, denetim modellerinin incelenmesi, ders denetimine yönelik olarak görüşlerin belirlenmesi, denetim alanında yapılan çalışmaların incelenmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to descriptively examine postgraduate theses and articles conducted on educational supervision in Turkey between 2012 and 2022. A systematic review design was used a research approach. The study group of the research consisted of open-access postgraduate theses between the years 2012-2022, identified with keywords 'inspection' and 'educational supervision' in the database of the Department of Publication and Documentation in Council of Higher Education. Additionally, articles related to educational supervision published in education and educational research journals scanned by ULAKBİM were included. In the study,“Paper Classification Form”developed by Sözbilir, Kutu and Yaşar (2012) was utilized as the data collection tool. The collected data were analyzed using the descriptive analysis method. After the analysis, it was observed that the majority of the theses related to educational supervision were written in 2019 while the articles were predominantly published in 2017. When the distribution of the theses published in Council of Higher Education Thesis Center between 2012 and 2022 was examined according to universities, it was found that Gazi University had the highest number of theses. It was observed that theses were generally published in the Department of Educational Sciences, mostly conducted at the master's level, and written in Turkish. Quantitative research methods were generally preferred in theses while qualitative research methods were more commonly favored in articles. When examining the usage of quantitative designs in theses and articles, it was found that the survey design was the most preferred pattern, with surveys being the most commonly used method for data collection. Furthermore, it was also noted that interview forms and document review were more commonly preferred in articles. In the studies, it was observed that the largest sample groups were composed of teachers while the least commonly selected group consisted of undergraduate students. Moreover, It was seen that the sample size in general was between 301-1000. In the theses, it was observed that quantitative descriptive analysis was most frequently used while qualitative content analysis, MANOVA, and other types of analysis were used to a lesser extent. In the articles, it was seen that qualitative content analysis was most frequently used, while MANOVA was used to a lesser extent. Additionally the highest number of articles was published in Turkish Studies Educational Science and National Education Journal. It was found that articles were generally written in Turkish, and journals contained studies with a maximum of two authors. Ministry of National Education (MoNE) and Ondokuz Mayıs University are the institutions with the highest number of authors publishing in the field of educational supervision. After the objectives stated in the studies were examined, it was seen that they typically involved evaluating the guidance activities conducted by inspectors during the supervision process, examining supervision models, determining opinions regarding lesson supervision, and reviewing studies conducted in the field of supervision.