Sadrettin Celal Antel'in Umumî Didaktik (1952) adlı eseri üzerine bir inceleme
A review on Sadrettin Celal Antel's Umumî Didaktik (General didactics: 1952)
- Tez No: 862102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALÜK ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmada Sadrettin Celal Antel'in Umumî Didaktik (1952) adlı eseri incelenmiştir. Bu eser hem öğretmenlik eğitimi alan gençler hem de lise öğretmenlerine yönelik olarak hazırlanmıştır. Eser, içerik analizi tekniği ile incelenmiş ve elde edilen bulgular tablolarda düzenlenmiştir. Böylece Sadrettin Celal Antel'in tedrisat, öğretim faaliyetlerinin hedefleri, klasik okul ve faaliyet okulları ile ilgili görüşleri ortaya konulmuştur. Araştırmanın Sonuç ve Tartışma kısmında, Pedagojik Didaktizm ve Pedagojik Aktivizm anlayışları ile ilişkili konular ele alınmıştır. Bu bağlamda, yazarın genel didaktik konusundaki görüşlerinden yararlanılarak ilkokuldan lise eğitiminin sonuna kadar tedrisatın ne tarz bir yaklaşımla yürütülüp daha verimli kılınabileceği klasik okul ve faaliyet okulu bağlamında tartışılmıştır. Araştırmada, Antel'in eğitimin faaliyet merkezli yürütülmesinin özellikle ilkokul ve ortaokullara uygun olduğu, liselerde ise öğrencilerin fikri gelişimi için daha soyut ve teorik bir eğitim anlayışının benimsenmesi gerektiği fikrine sahip olduğu görülmektedir. Bu fikre göre eğitimin amacı,“ahlâkî ve ruhî olgunluğa sahip bireyler”yetiştirmektir. Eserde, ayrıca eğitim-öğretimde klasik yöntem ve tekniklerin ağırlıklarının azalması gerekmekle birlikte pedagojide ve umumî didaktikte“gerektiği ölçüde”kullanılması gerektiği vurgulanmıştır. Bu“ihtiyaç duyulan ölçü”yü ise pedagoglar ve öğretmenlerin ortak aklının belirleyebileceği söylenebilir. Böylece“eğitim-öğretimde verim”artırılabilecektir. Araştırma sonucuna göre Antel'in didaktik üzerine olan düşüncelerinin“faaliyet okulu, fonksiyonel okul, iş okulu, proje okulu”vs. şeklinde tanımlanan okulların öğretim pratiklerinde hayat bulduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is examined that Sadrettin Celal Antel's book named Umumî Didaktik (General Didactics: 1952). The book is prepared for the ones that study teachership education and high school teachers. The book is analysed by the content analysis technique and the results are expressed in the tables. By this way, Sadrettin Celal Antel's opinions about education, the goals of education activities, classic and activity schools were revealed. In the Result and Discussion section of the research, issues related to the concepts of Pedagogical Didacticism and Pedagogical Activism were explained. In this context, using the ideas of writer about general didactics, it was discussed that the education from primary schools to high school education, by what kind of approach can be more productive in the context of classic and activity school. In the research, it was seen that Antel has an opinion that activity based education is suitable for the primary and elementary schools, whereas in the high schools it is needed a more abstract and theoretical educational approach. According to this idea, the purpose of education is to obtain“individuals with moral and spiritual maturity”. In the book, also it was emphasized that the using of classical methods and techniques in the education should be reduced but it must be used in the pedagogy and general didactics to the“necessary extent”. As a result of the research, it can be said that Antel's opinions about didactics can be seen concretely in the practices of the schools that is called“activity school, functional school, work school, project school”etc.