Masal türünün öğretimi çerçevesinde Telafer Türkmen masalları
Talafer Turkmen tales in the framework of teaching the fairy tale genre
- Tez No: 862105
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada“Telafer Türkmen Masalları”ele alınmıştır. Telafer Türkmen Masalları hakkındaki açıklamalar, masalın türünün özelliği, masalın çeşitleri, Telaferꞌdeki masalın anlatımı, oluşumu ve ağız özellikleri örnekler ile açıklanmıştır. Telafer Türkmen Masallarının kendine has bir özelliği ve ayrıcalığı bulunmaktadır. Türkmeneliꞌnin sadece Telafer ağzında kullanılan serçek kelimesi masal, hikâye ve kıssa anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study,“Talafar Turkmen Tales”is discussed. Explanations about the Talafer Turkmen Tales, the characteristics of the tale, its type, teaching, the narration, formation and dialect characteristics of the tale in Talafer are shown with examples. Talafar Turkmen Tales have a unique feature and privilege. The word“serçek”, which is used only in the Turkmen dialect of Tal Afar, means tale, story and proverb.