Yunanistan'da kamu yönetimi reformları (2000-2021)
Reforms in the public administration of Greece (2000-2021)
- Tez No: 862107
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN UMUT ÇİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, Yunanistan kamu yönetiminin bürokratik yapısını geliştirmek için 2000-2021 döneminde, Yunan Hükümetleri tarafından gerçekleştirilen idari reformları incelemektedir. Eylül 2019'da Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Selanik'te düzenlenen uluslararası bir sergide şirketlerin, vatandaşların ve çalışanların yasalardan veya idarenin kararlarından kaynaklanan idari yüklerini azaltmak amacıyla bir Bürokrasi Gözlemevi (Παρατηρητήριο Γραφειοκρατίας) kurulacağını duyurdu. Yeni Kamu İşletmeciliği Modeli'nin Yunanistan'da uygulanmaya başlandığı 2000 yılından itibaren, bürokratik yapı ve işleyişte sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştı. Bu açıdan tez, şu soruya odaklanmaktadır: Hükümet, Yunanistan'ın bürokratik yapısından kaynaklanan sorunları çözmek için neden 2019'da bir Bürokrasi Gözlemevi kurma ihtiyacı duydu ve bu ihtiyaç neden hâlâ sürmektedir? Bu soruya yanıt olarak, bu tezde, Yunanistan devletinin kuruluşundan itibaren bürokratik yapısında temel bazı sorunlar olduğu, 2000-2021 döneminde idari reformların aşırı bir şişkinlik yarattığı, uygulanan çeşitli modellerin mevcut durumu daha da karmaşıklaştırdığı ve bunların, Yunanistan'ın iç bürokratik örgütlenmesini verimli kılmada başarısız olduğu iddia edilmektedir. Bu başarısızlığa rağmen, Yunanistan kamu yönetimindeki bürokratik işlemlerin e-devlet aracılığıyla giderek iyileştirildiği ve sadeleştirildiği de öne sürülecektir. Tez, bu amaç doğrultusunda üç bölüm olarak düzenlenmiştir. Birinci bölüm, tezin kavramsal ve kuramsal çerçevesini oluşturmaktadır. İkinci bölümde, Yunan kamu yönetiminin tarihsel özellikleri ve çağdaş görünümü sunulmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise Yunanistan'daki idari reformlar ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the administrative reforms carried out by the Greek Governments in the period 2000-2021 to improve the bureaucratic structure of the Greek public administration. In September 2019, Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis announced at the international exhibition in Thessaloniki the establishment of a Bureaucracy Observatory (Παρατηρητήριο Γραφειοκρατίας) with the aim of reducing the administrative burden of companies, citizens and employees arising from laws or administrative decisions. Since the introduction of the New Public Management Model of Public Administration in Greece in 2000, bureaucratic structures and its procedures have been seen as problematic. In this respect, this thesis focuses on the following question: Why did the government feel the need to establish a Bureaucracy Observatory in 2019 in order to solve the problems arising from Greece's bureaucratic structure, and why does this need still exist? In response to this question, this thesis argues that there have been fundamental problems with the bureaucratic structure of the Greek state since its foundation. In addition, the administrative reforms in the period 2000-2021 created an excessive bloat, the various models implemented further complicated the current situation and failed to make Greece's internal bureaucratic organisation efficient. Despite this failure, it will also be argued that bureaucratic procedures in the Greek public administration are gradually being improved and simplified through e-government. The thesis is organised in three chapters for this purpose. The first chapter constitutes the conceptual and theoretical framework of the thesis. The second chapter presents the historical characteristics and contemporary outlook of Greek public administration. The third and last chapter deals with the administrative reforms in Greece.