Tunç Çağlarında Anadolu'da silah buluntulu mezarlar ve savaşçı mezarları problemi
Weapon-bearing burials in Anatolia during the Bronze Ages and the problem of warrior graves
- Tez No: 862117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI LEVENT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 463
Özet
Arkeolojik açıdan oldukça zengin bir kültürel mirasa sahip olan Anadolu'da, Tunç Çağlarında silah buluntulu çok sayıda mezar bulunmaktadır. Mezarlar ve silahlar üzerine yapılmış farklı konu başlıklarında çeşitli çalışmalar mevcut olmakla birlikte, bütün Tunç Çağlarını (Erken – Orta – Geç) kapsayan tarihsel süreç ve Anadolu coğrafyası sınırları içerisindeki silah buluntusu içeren mezarlar; bölgelere ve dönemlere göre farklılıklar gösteren ölü gömme gelenekleri, metalürjik aktivitelerdeki uzmanlaşmaların toplumsal yaşam biçimleri üzerindeki etkisi ve bölgelerarası ilişkilerle gelişen kültürel etkileşimleri göstermesi açısında da dikkat çekici veriler sunmaktadır. Mezarlarda açığa çıkarılan ve genellikle savaşçılıkla özdeşleşen çok sayıda ve çeşitli formlardaki silahlar doğrultusunda; kaynakların kontrolü, bölgesel güç olma isteği gibi hedefler de içerebilen dönemin yaşam biçimleri ve siyasi koşulları göz önüne alındığında, savaşçılığın toplum içerisinde kaçınılmaz bir rol olarak ön plana çıktığı da görülmektedir. Bu bağlamda Tunç Çağlarında Anadolu'da silah buluntulu mezarlar ışığında, savaşçı ve savaşçı mezarları kavramlarının tanımlanmasına yönelik birtakım kuramsal görüş ve öneriler sunulmuştur. Konuyla ilgili yapılmış çalışmaların azlığı nedeniyle, ileride yapılacak çalışmalar için bir başvuru noktası da olabilecek özgün nitelikteki bu çalışmayla literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Anatolia, which has a very rich cultural heritage in terms of archaeology, had many weapon-bearing burials during the Bronze Ages. Although there are various studies on different topics on burials and weapons, the historical process covering the entire Bronze Ages (Early - Middle - Late) and the weapon-bearing burials within the borders of Anatolian geography; also provides remarkable data in terms of funerary rituals that vary according to regions and periods, the impact of specialization in metallurgical activities on social lifestyles, and cultural interactions that develop with interregional relations. In line with the numerous and various forms of weapons unearthed in the burials and generally identified with warriors; Considering the lifestyles and political conditions of the period, which may include goals such as control of resources and the desire to become a regional power, it is also seen that warriors comes to the fore as an inevitable role in society. In this context, some theoretical views and suggestions are presented for the definition of the concepts of warrior and warrior graves in the light of weapon-bearing burials in Anatolia during the Bronze Ages. Due to the scarcity of studies on the subject, it is aimed to contribute to the literature with this original study, which can also be a reference point for future studies.