Dijital teknolojiye yönelik tutumun girişimcilik eğilimi üzerindeki etkisinde beş büyük kişilik özelliğinin düzenleyici rolünün sağlık çalışanlarında incelenmesi
The regulatory role of the big five personality traits on the impact of digital technology attitude at healthcare professionals on entrepreneurship tendencies
  1. Tez No: 862177
  2. Yazar: UFUK ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sağlık sektörü birçok değişkeni olan dinamik bir ortamda faaliyet göstermeye devam etmektedir. Sağlık hizmetleri, dünyanın en hızlı gelişen ve büyüyen sektörleri arasında ön sıralarda yer almaktadır. Sağlık sektörü ortamındaki bu hızlı değişim, kazanan ve kaybeden girişimcileri birbirinden ayıran süreci de beraberinde getirmektedir. Sağlık sektöründe bu değişim sürecinde sağlık çalışanlarının dijital teknolojiye yönelik tutumu ve girişimlerde bulunması sektör bu geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlık çalışanlarının girişimcilik eğilimlerinde gelişen teknoloji önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknolojinin dinamik gelişiminden etkilenen en büyük sektörlerden birisi olan sağlık sektöründe girişimde bulunmak için dijital teknolojiye yönelik tutumun pozitif olması ve teknolojiye yatkınlığın olması beklenmektedir. Bunun yanında sağlık çalışanlarının kişilik özelliklerinin de girişimcilik eğilimlerinde etkili rol üstlendiği düşünülmektedir. Kişilik özelliklerine göre girişimcilerin davranışları değişmekte ve girişimlerinin türü veya başarı düzeyinde farklılaşma görülebilmektedir. Bu çalışmanın amacı dijital teknolojiye yönelik tutumun, girişimcilik eğilimi üzerindeki etkisinde beş büyük kişilik özelliğinin düzenleyici rolünün sağlık çalışanlarında incelenmesidir. Bu amaca uygun olarak araştırmada ilişkisel tarama modeli esas alınmıştır. İlişkisel tarama modeli kapsamında ilişkiler Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) yardımıyla test edilmiştir. Bu kapsamda araştırmada, dijital teknolojiye yönelik tutum girişimcilik eğilimi ile beş büyük kişilik özelliği arasındaki ilişkilerin varlığı, yapısal eşitlik modeli yardımıyla test edilmiştir. Sonuçlar, teknolojiye yönelik tutum ile kişilik özelliklerinin girişimcilik eğilimleri üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, sağlık çalışanlarının beş büyük kişilik özelliklerinden aldığı puan arttıkça, dijital teknolojiye yönelik tutumu ile girişimcilik eğilimi arasındaki ilişkinin şiddeti de arttığını desteklememektedir. Bu çalışma, özellikle sağlık sektörü dahilinde dijital teknolojiye yönelik tutumun girişimcilik eğilimi üzerindeki öncül rolünü daha da arttırdığını vurgulamaktadır. Sonuç olarak dijital teknolojiye yönelik tutum ve girişimcilik eğilimi ilişkisinin dinamiklerinin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekliliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The health sector continues to operate in a dynamic environment with many variables. Healthcare is one of the fastest developing and growing sectors in the world. This rapid change in the health sector environment brings along the process that separates the winning and losing entrepreneurs from each other. In this process of change in the health sector, the attitude of healthcare professionals towards digital technology and their initiatives are of great importance for the future of the sector. Developing technology emerges as an important factor in the entrepreneurial tendencies of healthcare professionals. In the health sector, which is one of the largest sectors affected by the dynamic development of technology, it is expected that the attitude towards digital technology should be positive and there should be a predisposition to technology in order to make an attempt. In addition, it is thought that the personality traits of healthcare professionals also play an effective role in their entrepreneurial tendencies. According to personality traits, entrepreneurs' behaviors change and differentiation can be seen in the type or success level of their ventures. The aim of this study is to examine the regulatory role of the Big Five personality traits in the effect of attitude towards digital technology on entrepreneurial tendency in healthcare professionals. In accordance with this purpose, the research is based on the relational survey model. Within the scope of the relational survey model, relationships were tested with the help of Structural Equation Modeling (SEM). In this context, the existence of relationships between attitude towards digital technology, entrepreneurial tendency and Big Five personality traits was tested with the help of structural equation modeling. The results show that attitude towards technology and personality traits have a positive and significant effect on entrepreneurial tendencies. However, it does not support that the severity of the relationship between the attitude towards digital technology and entrepreneurial tendency increases as the score of healthcare workers on the big five personality traits increases. This study further emphasizes the antecedent role of attitude towards digital technology on entrepreneurial disposition, especially within the healthcare sector. As a result, it is evaluated that the dynamics of the relationship between attitude towards digital technology and entrepreneurial tendency should be examined in detail.