Association of physical activity and other lifestyle factors with academic achievement of medical students
Fiziksel aktivite ve diğer yaşam tarzı faktörlerinin tıp öğrencilerinin akademik başarıları ile ilişkisi
  1. Tez No: 862175
  2. Yazar: SOBHIA UNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Fiziksel aktivite, fizyolojik ve psikolojik etkileri nedeniyle insan sağlığı açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Tıp Fakültesi birinci sınıf tıp öğrencilerinin fiziksel aktivite de dahil olmak üzere çeşitli yaşam tarzı faktörlerinin akademik performansı ile ilişkisini araştırdı. 1 Mayıs – 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında kesitsel tasarım kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada Uluslararası Fiziksel Aktivite Araştırması, Beden Kitle İndeksi (BMI) hesaplamaları, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Fagerstrom Nikotin Bağımlılığı Testi, Algılanan Stres Ölçeği ve sosyo- demografik araştırma. Bulgular cinsiyet, fiziksel aktivite, uyku kalitesi, sigara alışkanlığı ve sosyo-demografik faktörlerin akademik performansla anlamlı düzeyde ilişkili olmadığını ortaya koydu. Dikkate değer tek ilişki BMI ile gözlendi, BMI arttıkça geçme puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma oldu. Anketle belirlenen stres düzeylerinin sınav başarısıyla ilişkili olmadığı görüldü. Çalışmamız, özellikle BMI'a odaklanan yaşam tarzı faktörleri hakkındaki tartışmaların müfredata entegre edilmesinin öğrenci başarısını olumlu yönde etkileyebileceğini öne sürüyor. Ancak akademik performansı etkileyen çok sayıda faktörün karmaşık etkileşimini anlamak için uzun vadeli takip de dahil olmak üzere daha derinlemesine araştırmalara duyulan ihtiyacın altını çiziyor.
Özet (Çeviri)
Physical activity is critical to human health through its physiological and psychological effects. This study explored the association of various lifestyle factors including physical activity with the academic performance of first-year medical students at Bahçeşehir University (BAU) Faculty of Medicine in Istanbul. Conducted between May 1 and August 31, 2023, using a cross-sectional design, the research analyzed data from tools such as the International Physical Activity Questionnaire, Body mass index (BMI) calculations, Pittsburgh Sleep Quality Index, Fagerstrom Nicotine Dependence Test, Perceived Stress Scale, and a socio-demographic questionnaire. The findings revealed that gender, physical activity, sleep quality, smoking habits, and socio-demographic factors were not significantly associated with academic performance. The only notable association was observed with BMI indicating a statistically significant decrease in passing grades as BMI increased. Stress levels, as determined by a questionnaire, were not found to be related to exam success. Our study suggests that integrating discussions about lifestyle factors, particularly focusing on BMI, into the curriculum could positively impact student success. However, it emphasizes the need for further in-depth research, including long-term follow-up, to understand the intricate interplay of multiple factors influencing academic performance.