Yetişkinlerin olumlu çocukluk yaşantılarının merhamet ve saldırganlık düzeyleri üzerindeki etkisi
The effect of people's positive childhood experiences on their compassion and aggression levels
- Tez No: 862179
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ENEZ DARÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çocukluk yaşantıları bireyin kişilik yapısının oluşmasında büyük bir öneme sahiptir. Yapılan araştırmalar özellikle 0-6 yaş aralığının çok önemli olduğunu ve bu dönemde çocuğun yakın çevresi ile kurduğu ilişkilerin yetişkinlikte kuracağı ilişkiler için temel oluşturduğunu belirtmektedir. Bu çalışmada yetişkinlerin olumlu çocukluk yaşantılarının saldırganlık ve merhamet düzeyleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada kişisel değişkenler olarak yaş, cinsiyet, medeni durum, kişilerin çocukluklarını geçirdikleri evin ekonomik durumu ve anne-baba algılanan saldırganlık durumları alınmıştır. Bu çalışmada veri toplama araçları olarak Olumlu Çocukluk Yaşantıları Ölçeği, Merhamet Ölçeği, Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği ve araştırmaya katılan kişilerin sosyo-demografik özelliklerine ilişkin bilgileri toplamak amacıyla da kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Çalışmaya 279 kişi katılmıştır. Bulgular için Pearson korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon analizleri, ANOVA ve bağımsız örneklem t testleri uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, olumlu çocukluk yaşantıları ile merhamet arasında anlamlı düzeyde pozitif bir ilişki, olumlu çocukluk yaşantıları ile saldırganlık arasında anlamlı düzeyde negatif bir ilişki bulunmuştur. Merhamet ve saldırganlık arasında da anlamlı düzeyde negatif bir ilişki bulunmuştur. Sosyo-demografik değişkenlere bakıldığında ise, olumlu çocukluk yaşantıları, merhamet ve saldırganlık; cinsiyet, algılanan ebeveyn saldırganlık tutumu ve gelir durumu değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Olumlu çocukluk yaşantıları, merhamet ve saldırganlık; yaş ve medeni durum değişkenlerine göre ise anlamlı düzeyde farklılaşmamaktadır. Ortaya çıkan bu sonuçlara göre yetişkinlerin deneyimledikleri olumlu yaşantılar arttıkça, merhamet düzeyleri artmakta, saldırganlık düzeyleri azalmaktadır. Saldırganlık eğilimi üzerinde olumlu çocukluk yaşantılarının önemli rol oynadığı görülmüştür. Ayrıca, olumlu çocukluk yaşantılarına sahip olan bireylerin çevrelerine karşı daha duyarlı oldukları, sıkıntıları daha fazla tolere ettikleri ve çevreleri ile daha fazla empati kurabildikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Childhood experiences have a great accumulation in the formation of individual personality structure. Research indicates that the 0-6 age range is especially very important and that the relationships the child establishes with his/her immediate environment during this period form the basis for the relationships he will establish in adulthood. In this study, the effect of adults' positive childhood experiences on their aggression and compassion levels was examined. Personal variables in the study were age, gender, marital status, the economic status of the house where the people spent their childhood, and the perceived aggression of their parents. In this study, Positive Childhood Experiences Scale, Compassion Scale, Buss-Perry Aggression Scale were used as data collection tools and a personal information form was used to collect information about the socio-demographic characteristics of the people participating in the research. 279 people participated in the study. Pearson correlation analysis, simple linear regression analyses, ANOVA and independent sample t tests were applied for the findings. According to the analysis results, a significant positive relationship was found between positive childhood experiences and compassion, and a significant negative relationship was found between positive childhood experiences and aggression. A significant negative relationship was also found between compassion and aggression. Looking at socio-demographic variables, positive childhood experiences, compassion and aggression; It varies significantly according to gender, perceived parental aggression attitude and economic status variables. Positive childhood experiences, compassion and aggression; It does not differ significantly according to age and marital status variables. According to these results, as the positive experiences experienced by adults increase, their compassion levels increase and their aggression levels decrease. It has been observed that positive childhood experiences play an important role in the tendency to aggression. Additionally, it can be said that individuals who have positive childhood experiences are more sensitive to their environment, tolerate difficulties more, and can empathize more with their environment.