İnme sonrası dirsek fleksör spastisitesi gelişen hastalarda botulinum toksin enjeksiyonu ile birlikte uygulanan kuru iğne tedavisinin spastisite üzerine olan etkinliğinin araştırılması
The effectiveness of dry needling applied with botulinum toxin injection for focal spasticity treatment in patients with elbow flexor spasticity after stroke
- Tez No: 508003
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YİLMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İnme erişkinlerde en fazla ölüme ve hastalık yüküne sebep olan sağlık problemlerinden birisidir. İnmeli hastalarda dizabilitenin sebeplerinden birisi de spastisitenin gelişmesidir. Botulinum toksin enjeksiyonu, fokal ve multifokal spastisitenin tedavisinde etkili ve emniyetli bir tedavi yöntemi olup, yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Santral ve periferik mekanizmalar üzerinden oluşturduğu etkiler anlaşıldıkça, inme sonrası gelişen spastisitenin tedavisinde son zamanlarda gündeme gelen ve klinik uygulamalara giren yöntemlerden biri de kuru iğneleme olmuştur. Bu çalışmada, inme sonrası dirsek fleksör spastisitesi gelişen hastalarda botulinum toksin enjeksiyonu ile birlikte uygulanan kuru iğnelemenin spastisite üzerine olan etkinliği tedavi öncesi ve sonrasında yapılan ölçümlerle değerlendirilerek; elde edilen sonuçlar mevcut literatür bilgisi ile karşılaştırılmıştır. Çalışmaya inme sonrası dirsek fleksör spastisitesi olan 30 hasta alınmıştır. Hastalar iki gruba randomize edilerek birinci gruba dahil olan hastalara botulinum toksin enjeksiyonu, ikinci gruba dahil olan hastalara ise botulinum toksin enjeksiyonu ile birlikte üçer gün ara ile toplam 4 seans kuru iğneleme uygulanmıştır. Ayrıca bütün hastalar egzersiz programına alınmıştır. Spastiste Modifiye Ashworth ve Modifiye Tardieu skalaları ile tedavi öncesi, tedaviden hemen sonra, tedavi sonrası 3. günde, tedavi sonrası 2. haftada ve tedavi sonrası 3. ayda, üst ekstremite motor fonksiyonu ise Fugl-Meyer Üst Ekstremite Motor Fonksiyon Skalası ile tedavi öncesi, tedavi sonrası 2. haftada ve tedavi sonrası 3. ayda değerlendirilmiştir. Spastisite ve üst ekstremite motor fonksiyonları açısından, her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı düzelme saptanmıştır. Sonuç olarak, BTX-A enjeksiyonu ile birlikte uygulanan kuru iğneleme, hem tedaviden hemen sonra hem de uzun dönemde spastisiteyi azaltmada ve üst ekstremite motor fonskiyonlarını iyileştirmede, daha üstün bir tedavi yöntemi gibi görünmektedir. Anahtar Kelimeler : İnme; Spastisite; Botulinum Toksin; Kuru iğneleme
Özet (Çeviri)
Stroke is one of the most common health problems that causes death and disease burden in adults. One of the causes for disability in stroke patients is the development of spasticity. Botulinum toxin injection is a safe and effective method in the management of focal and multifocal spasticity and is widely used. As the mechanism of central and peripheral effects have been understood, dry needling has recently been enrolled the clinical practice in the management of poststroke spasticity. In current study, we evaluated the efficacy of dry needling applied with botulinum toxin injection in patients who developed elbow flexor spasticity after stroke and the results obtained were compared with the current literature. 30 patients with poststroke elbow spasticity were included the study. Patients were randomized into two groups and received botulinum toxin injection in the first group and botulinum toxin injection with 4 sessions of dry needling in three days intervals in the second group. In addition, all patients were included in the exercise program. Spasticity was assessed by the Modified Ashworth and Modified Tardieu scales before treatment, immediately after treatment, on the third day after treatment, 2 weeks after treatment and 3 months after treatment. Functional improvements in upper extremity was assessed by the Fugl-Meyer Upper Extremity Motor Function Scale before treatment, 2 weeks after treatment and 3 months after treatment. Statistically significant improvement was observed in terms of spasticity and upper limb motor functions in both groups. In conclusion, dry needling combined with BTX-A injection appears to be a superior treatment method in reducing spasticity and improving upper extremity motor function, both immediately after treatment and in the long term. Key Words : Stroke; Spasticity; Botulinum Toxin A; Dry Needling