Erişkinlerde radius başı kırıkları cerrahi tedavi sonuçları
Surgical treatment results of radius head fractures on
- Tez No: 499106
- Danışmanlar: DR. İBRAHİM SUNGUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmada erişkinlerde radius başı kırıklı hastalara uyguladığımız cerrahi tedavi sonuçları ve fonksiyonel sonuçlara etki eden faktörler değerlendirildi Hastalar ve Yöntemler: Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2008-2017 yılları arasında cerrahi tedavi edilen erişkin (16 yaşından büyük) radius başı kırığı olan hastalar retrospektif olarak tarandı. Hastalar modifiye morrey fonksiyonel değerlendirme indeksi ile değerlendirildi ve sonuçlar irdelendi. Bulgular: Çalışmaya radius başı kırığı nedeniyle ile cerrahi tedavi edilen 51 hasta (30 erkek, 21 kadın ortalama yaş 39 dağılım: 21-49) alındı. Mason sınıflamasına göre 24 hasta tip II, 18 hasta tip III, 9 hasta tip IV'tü. 20 hastada titanyum radius başı anatomik plak, 26 hastada vida ile osteosentez yapıldı. 5 hastaya da radius başı protezi uygulandı. Hiçbir hastaya greft kullanılmadı ve primer radius başı eksizyonu yapılmadı. Hastalar ortalama 56,4 ay (6-106 ay) süreyle izlendi. Modifiye Morrey fonksiyonel değerlendirme indeksine göre 51 dirseğin 17'sinde mükemmel, 16 'sında iyi, 11'inde orta, 7'sinde kötü sonuç alındı. Sonuçlar: Radius başı parçalı kırıklarının tedavisinde, dirsek fonksiyonlarının korunmasında radius başının anatomik bütünlüğü sağlanmalıdır. Lateral ligament anatomik yapısı korunarak, supinasyon ve pronasyonu kısıtlamayacak güvenli bölgeden uygulanan osteosentez ile radius başı kırıklarında iyi sonuçlar elde edilmektedir. Kırık tipi ve yaşın sonuçlar üzerinde etkili olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SURGICAL TREATMENT RESULTS OF RADIUS HEAD FRACTURES ON ADULTS ABSTRACT Purpose: In this study, we evaluated the factors affecting functional outcomes and results of surgical treatments of adult patients with radius head fracture. Patients and Methods: Surgical treatment of adult (16 years and older) patients with radius head fractures were retrospectively reviewed at Haseki Eğitim ve Araştırma Hastenesi between years 2008-2017. Patients were evaluated with modified Morrey functional assessment index and the results were examined. Findings: 51 patients (30 males, 21 females, mean age 39, range: 21-49) who were surgically treated for radius head fracture were included in the study. According to Mason classification, 24 patients were type II, 18 patients were type III, 9 patients were type IV. Titanium radius head anatomic plaque applied to 20 patients, and osteosynthesis were applied to 26 patients. Radius head prosthesis was applied to 5 patients. Graft was not use and primary radius head excision was not performed on any of patients. Patients were monitored during 56.4 months on average (6-106 months). According to modified Morrey functional assessment index, 17 of the elbows were excellent in 51, 16 were good, 11 were moderate and 7 were poor. Results: In the treatment of radius head fractures, the anatomical integrity of the radius head should be maintained to maintain elbow functions. Good results are obtained in radius head fractures by applying osteosynthesis to the safe region which does not restrict supination and pronation, while preserving the anatomic structure of the lateral ligament. It was concluded that fracture type and age are effective on outcome.