Aşil tendon tamiri yapılan bireylerde yumuşak dokuya veya ekleme yönelik manuel terapi uygulamalarının ayak bileği eklem hareketi, fonksiyonelliği ve kas pasif mekanik özellikleri üzerine akut etkisinin karşılaştırılması
The acute effect comparisons of manual therapy application to ankle soft tissues or to ankle joint on ankle motion, functional status, and passive mechanical properties of muscle in individuals who had achilles tendon repair
- Tez No: 862198
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDE GÜNEY DENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Aşil tendon tamiri yapılan bireylerde yumuşak dokuya ve ekleme yönelik uygulanan manuel terapi yöntemlerinin ayak bileği eklem hareketi, fonksiyonellik ve kas pasif mekanik özellikleri üzerindeki anlık etkilerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmaya, Aşil tendon tamiri yapılmış toplam 20 birey katıldı. Bu bireyler Kompresif Miyofasyal Gevşetme (KMG) uygulanan grup ve Talokrural eklem mobilizasyonu uygulanan grup olmak üzere iki eşit gruba (n=10) ayrıldı. Uygulamalar öncesinde Medial ve Lateral Gastroknemius (MG ve LG) kaslarının ve Aşil tendonunun pasif mekanik özellikleri (tonus, elastisite, sertlik) Myoton-3 ile, Aşil tendon dinlenim açısı (universal gonyometre ile), parmak ucuna yükselme seviyesi ve ayak bileği dorsifleksiyonu (Weight-Bearing Lunge Test - WBLT) ölçülerek kaydedildi. Ayrıca bireylerin fonksiyonel düzeyleri, Aşil Tendon Total Rüptür Skoru (ATRS) ve Ayak-Ayak Bileği Sonuç Skoru (FAOS) ile değerlendirildi. Uygulamalar öncesi bireylere ek herhangi bir fizyoterapi uygulaması yapılmadı. Tek seanslık uygulama sonrasında ölçümler tekrar edildi. Her iki grupta da demografik özellikler benzer bulundu (p>0,05). KMG uygulaması sonrası MG, LG ve Aşil tendonunun sertliği ile MG kas tonusunun Talokrural eklem mobilizasyonuna göre daha fazla azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the immediate effects of manual therapy techniques targeting soft tissue and joint mobilization on ankle joint mobility, functionality, and passive mechanical properties of muscles in individuals who underwent Achilles tendon repair. A total of 20 participants with repaired Achilles tendons were included in the study and divided into two groups: one group received Compressive Myofascial Release (CMR), and the other group underwent Talocrural joint mobilization, with 10 participants in each group. Before to the interventions, the passive mechanical properties (tone, elasticity, stiffness) of the Medial and Lateral Gastrocnemius (MG and LG) muscles and the Achilles tendon were assessed using Myoton-3. The Achilles tendon resting angle was measured with a universal goniometer, the heel rise level was evaluated using the Heel Rise Test, and ankle dorsiflexion was assessed with the WeightBearing Lunge Test (WBLT). Functional levels were evaluated using the Achilles Tendon Total Rupture Score (ATRS) and the Foot and Ankle Outcome Score (FAOS). No additional physiotherapy interventions were administered to the individuals prior to the manual therapy applications. Following a single-session intervention, the assessment measurements were repeated. The demographic characteristics of the two groups were found to be similar (p>0.05).