Aikido sporcularında üst ekstremite kas kuvveti, propriosepsiyon duyusu, reaksiyon zamanı ve denge arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between upper extremity muscle strength, proprioception senses, reaction time and balance in aikido athletes
- Tez No: 862202
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSOY COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı amatör olarak aikido sporu ile ilgilenen bireylerde kas kuvveti ile propriosepsiyon duyusu, reaksiyon zamanı ve denge parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesiydi. Çalışmaya 38 aikido sporcusu dahil edildi. İzokinetik sistem cihazı kullanılarak kas kuvveti değerlendirmeleri 90°/s, 120°/s ve 180°/s açısal hızlarda 5 ve 10 tekrarlı uygulanırken, propriosepsiyon değerlendirmesi için gözler kapalı şekilde 30°/s ve 60°/s açısal hızlarda üç ölçüm yapıldı. Reaksiyon zamanı, Reaksiyon Hızı Ölçüm ve Egzersiz Seti Blazepod Trainer cihazı kullanılarak her iki ekstremite için 30 saniye süre ile değerlendirildi. Denge ölçümünde Biodex denge ölçümü kullanıldı. Denge Duyusal Entegrasyon Klinik Testi (m-CTSIB) protokolü bireylere gözler açık-kapalı; sert-yumuşak yüzeyde uygulandı. Kas kuvveti ve propriosepsiyon duyusu arasında istatistiksel olarak anlamlı olmasa da pozitif yönde, düşük düzeyde (p>0,05); kas kuvveti ve reaksiyon zamanı arasında kas kuvvetinin reaksiyon süresini azaltıcı yönde anlamlı ilişki bulundu (p0,05). Cinsiyetler arası fark olarak bakıldığında erkek bireyler kas kuvveti ve reaksiyon zamanı açısından, kadın bireyler ise propriosepsiyon duyusu açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olmasa da üstün bulundu. Elde edilen bulgular doğrultusunda, amatör olarak aikido sporu ile ilgilenen bireylerde erken dönemden itibaren fizyoterapist tarafından spora ve sporcuya özgü değerlendirmelerin yapılması, bireye özgü antrenman programlarının uygulanması, farklılıkların göz önünde bulundurulması, fizyoterapist danışmanlığında spor yaralanmalarının önlenmesi eğitiminin verilmesi önerildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between muscle strength and proprioception, reaction time and balance parameters in amateur aikido athletes. The study included 38 aikido athletes. Muscle strength assessments were performed with 5 and 10 repetitions at angular velocities of 90°/s, 120°/s and 180°/s using an isokinetic system device, while three measurements were performed with eyes closed at angular velocities of 30°/s and 60°/s for proprioception assessment. Reaction time was evaluated for 30 seconds for both extremities using the Reaction Speed Measurement and Exercise Set Blazepod Trainer device. Biodex balance measurement was used for balance measurement. The Clinical Test of Balance Sensory Integration (m-CTSIB) protocol was applied to individuals with eyes open- closed on a hard-soft surface. Although not statistically significant, a positive, low level relationship was found between muscle strength and proprioception sensation (p>0.05), and a significant relationship was found between muscle strength and reaction time (p0.05). In terms of gender differences, male individuals were superior in terms of muscle strength and reaction time, and female individuals were superior in terms of proprioception sensation, although there was no statistically significant difference. In the light of the findings, it is recommended that sport-specific and athlete-specific evaluations should be performed by physiotherapists, individual-specific training programs should be applied, differences should be taken into consideration, and sports injury prevention training should be provided under the supervision of a physiotherapist in individuals who are interested in amateur aikido sports.