Üst yaylı çalgı çalan müzisyenlerde omurga ve pelvisin açısal parametreleri ile gövde ve servikal bölgenin endurans, stabilite, pozisyon hissi ve fonksiyonel düzeyinin incelenmesi
Investigation of angular parameters of spine and pelvis and endurance, stability, position sense and functional level of trunk and cervical region in upper string players
- Tez No: 862201
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, üst yaylı çalgı çalan profesyonel müzisyenlerin çalma pozisyonuna bağlı olarak kas-iskelet sistemi, postür, ağrı düzeyi, kas enduransı, stabilizasyon kuvveti, eklem hareket açıklığı, eklem pozisyon hissi, fonksiyonel düzey ve vücut farkındalığı parametrelerini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya, yaş ortalaması 32,60 ± 12,92 yıl olan ve en az 6 yıllık çalgı çalma geçmişine sahip, ortalama 22,13 ± 13,40 yıldır keman (n=24) ve viyola (n=14) çalan 38 profesyonel müzisyen (27 kadın, 11 erkek) ile yaş ortalaması 33,60 ± 11,91 yıl olan 38 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu (27 kadın,11 erkek) dahil edildi. Katılımcılara Vizüel Analog Skala (VAS), DIERS 4D postür analizi, gövde ve servikal kas enduransı testleri, stabilizasyon kuvveti ölçümleri, eklem hareket açıklığı ve pozisyon hissi değerlendirmeleri, skapular diskinezi testleri, kas kısalık ölçümleri, el kavrama kuvveti ölçümleri ile Quick- DASH, Boyun Özürlülük İndeksi, Oswestry Disabilite İndeksi, Fremantle Bel ve Boyun Farkındalık Anketleri ve Kenny Müzisyen Performans Anksiyetesi Envanteri uygulandı. Ayrıca müzisyen grubunda ayakta ve oturarak çalgı çalma pozisyonları, DIERS 4D sistemi kullanılarak karşılaştırıldı. Çalgı çalma yılı ile tüm klinik parametreler arasındaki ilişkiler incelendi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine musculoskeletal, postural, pain, muscle endurance, stabilization strength, joint range of motion, joint position sense, functional level, and body awareness parameters in professional upper string instrument players depending on their playing posture. The study included 38 professional musicians (27 females, 11 males) who had been playing the violin (n=24) or viola (n=14) for an average of 22.13 ± 13.40 years and had a minimum of 6 years of playing experience (mean age: 32.60 ± 12.92 years), and a control group of 38 healthy individuals (27 females, 11 males; mean age: 33.60 ± 11.91 years).Participants were assessed using the Visual Analog Scale (VAS), DIERS 4D postural analysis system, trunk and cervical muscle endurance tests, stabilization strength measurements, joint range of motion and joint position sense evaluations, scapular dyskinesis tests, muscle shortening tests, grip strength measurements, as well as the DASH, Neck Disability Index (NDI), Oswestry Disability Index, Fremantle Back and Neck Awareness Questionnaires, and the Kenny Music Performance Anxiety Inventory. Additionally, standing and sitting instrument-playing postures of the musician group were compared using the DIERS 4D system.