Okul öncesi kekemeliği olan ve olmayan çocukların ebeveyn tutumlarının duygu düzenleme becerisi üzerindeki etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of parental attitudes on the emotion regulation skills of preschool children with and without stuttering
  1. Tez No: 862215
  2. Yazar: BENGİSU YETKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı 4-6 yaş arası kekemeliği olan ve olmayan çocukların ebeveyn tutumlarının duygu düzenleme becerisi üzerindeki etkisinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya 4-6 yaş aralığında 30 kekemeliği olan ve 30 kekemeliği olmayan toplamda 60 çocuk ve ebeveyni dahil edilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu'', çocukların duygu düzenleme becerilerini ölçen ”Duygu Düzenleme Ölçeği (DDÖ)'', ebeveyn tutumlarını belirleyen "Ebeveyn Tutum Ölçeği'' kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, kekemeliği olan ve olmayan çocukların değişkenlik/olumsuzluk ve DDÖ toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Kekemeliği olan çocuklar ile olmayan çocukların duygu düzenleme kontrol puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Çocukların ebeveynlerinin yaş gruplarına göre duygu düzenleme kontrol puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu gözlemlenmiştir. Çocukların yaşlarına ve cinsiyetlerine göre kekemeliği olan ve olmayan çocukların duygu düzenleme ölçek puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular, kekemeliği olan ve olmayan katılımcı çocukların ebeveyn tutum puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermektedir. Ebeveynlerin demografik özelliklerine göre yapılan analizlerde kekemeliği olan ve olmayan çocukların arasında ebeveyn tutumları puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Kekemeliği olan çocukların ebeveynlerinin Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ) puanlarının DDÖ puanları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki oluşturmadığı gözlemlenmiştir. Kekemeliği olmayan çocukların ebeveynlerinin ETÖ puanlarının duygu düzenleme ölçek puanları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Otoriter tutumun DDÖ toplam puanı ve değişkenlik/olumsuzluk puanı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively examine the effect of parental attitudes on the emotion regulation skills of children aged 4-6 with and without stuttering. In accordance with this purpose, a total of 60 children and their parents between the ages of 4-6, 30 with stuttering and 30 without stuttering, were included in the research. For data collection in the research, a“Personal Information Form”was used, along with the“Emotion Regulation Scale”to measure children's emotion regulation skills, and the“Parental Attitude Scale”was used for parental attitudes. The data obtained from the study were analyzed with the SPSS 26.0 package program. As a result of the study, a statistically significant difference was found between the variability/negativity and ERS total scores of children with and without stuttering. No statistically significant difference was found in the emotion regulation control scores between children with stuttering and those without.It was observed that there was a statistically significant difference in terms of emotion regulation control scores of the children's parents according to their age groups. No statistically significant relationship was found between the ERS scores of children with and without stuttering, depending on their age and gender. Findings from the study show that there is no statistically significant difference in terms of parental attitude scores of participating children with and without stuttering. In the analyzes made according to the demographic characteristics of the parents, no statistically significant difference was found between children with and without stuttering in terms of parental attitude scores. It was observed that the PAS scores of the parents of children who stutter did not have a statistically significant effect on the ERS scores. It was found that the PAS scores of the parents of children who do not stutter had a statistically significant effect on the emotion regulation scale scores.A statistically significant effect of authoritarian attitude was found on the total score and variability/negativity score of the ERS.