Living in the shadows: Migratory experiences and coping strategies of Pakistani irregular migrants in Istanbul
Gölgelerde yaşamak: İstanbul'da Pakistanlı düzensiz göçmenlerin göç deneyimleri ve başa çıkma stratejileri
  1. Tez No: 862266
  2. Yazar: WAHEED AHMAD QURESHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT GÜLLÜPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Çalışma, İstanbul'daki düzensiz göçmenlerin hayatta kalma ve başa çıkma stratejilerini incelemekte, özellikle de hem göçmenlerin menşeinde hem de transit ülkede düzensiz göçün kolaylaştırılmasında rol oynayan bireyler ağına vurgu yapmaktadır. Bu çalışma, Pakistan'ın farklı bölgelerinden Avrupa ülkelerine düzensiz göçün kolaylaştırılmasını ve örgütlenmesini incelemektedir. Pakistan'dan gelen düzensiz göçmenlerin izlediği ağırlıklı güzergâh, İran ve Türkiye topraklarından geçmeyi gerektirmektedir. Daha sonra, üç farklı rotadan geçerek Türkiye'den Avrupa'ya doğru bir yolculuğa çıkmaktadırlar. İlk yol onları Yunanistan'a götürüyor, ardından Bulgaristan üzerinden bir sonraki geçiş geliyor. Son olarak da İtalya'nın büyüleyici kıyılarına ulaşmak için deniz yolunu tercih ediyorlar. Bu çalışmanın ampirik verileri, kartopu tekniği kullanılarak İstanbul'un çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen nitel saha çalışmasından elde edilmiştir. Toplam 28 yarı yapılandırılmış, derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, İstanbul'a düzensiz olarak gelen ve uygun belgeleri olmadan ikamet eden katılımcıların karşılaştıkları zorlukları incelemektedir. Bu zorluklar, sağlıksız yaşam koşulları, sömürü, tutuklanma ve sınır dışı edilme endişesi, işkence tehdidi, mali kayıp potansiyeli ve insan kaçakçıları tarafından kaçırılma riski gibi bir dizi konuyu kapsamaktadır. Bu çalışma, finansal kaynakların sınır ötesi hareketine katılan karmaşık aktörler ağını incelemektedir. Bu girişimdeki başlıca aktörler uluslararası sınırlar ötesinde güçlü bağlantılara sahiptir.
Özet (Çeviri)
The study examines the survival and coping strategies of irregular migrants of Pakistani origin in Istanbul, with a particular emphasis on the network of individuals involved in facilitating irregular migration both at the migrants' origin and in the transit country. This study scrutinizes the facilitation and organization of irregular migration from different regions of Pakistan to European countries via Türkiye. The predominant trajectory followed by irregular migrants originating from Pakistan entailed traversing the territories of Iran and Türkiye. Later, they embark on a journey from Türkiye to Europe, crossing three distinct routes. The initial path leads them through Greece, followed by a subsequent passage via Bulgaria. Finally, they opt for a sea passage to reach the enchanting shores of Italy. This study's empirical data is derived from qualitative fieldwork conducted in various locations within Istanbul, by employing the snowball technique. A total of 28 semi-structured, in-depth interviews were carried out. This study explores the challenges faced by the participants who are sheltered in Istanbul without proper documentation. These challenges encompass a range of issues, including unhygienic living conditions, exploitation, apprehension regarding arrest and deportation, the threat of torture, financial loss, and the risk of being abducted by human smugglers. The study also investigates the intricate web of actors that participate in the cross-border movement of financial resources. It is found that the principal actors within this enterprise possess robust connections across international borders.