Kano sporcularının spora katılım güdüleri ve sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarının incelenmesi
Investigation of canoe athletes' sports participation motitions and attitudes towards healthy nutrition
  1. Tez No: 862316
  2. Yazar: KÜBRA ARSLANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ KOLUKISA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
KANO SPORCULARININ SPORA KATILIM GÜDÜLERİ VE SAĞLIKLI BESLENMEYE İLİŞKİN TUTUMLARININ İNCELENMESİ Amaç: Bu çalışmanın amacı, kano sporcularının spora katılım güdüleri ve sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarını incelemektir. Gereç ve yöntem: Araştırma grubu, 2022-2023 yıllarında Türkiye Kano Federasyonu'na bağlı olarak kano sporu yapan 73 kadın ve 145 erkek olmak üzere toplam 218 aktif sporcudan oluşmaktadır. Bu çalışmada, kişisel bilgiler, beslenme bilgi düzeyi, beslenme alışkanları ve spora katılım güdüleri olmak üzere toplam dört bölümden oluşan anket yöntemi kullanılmıştır. Kano sporu yapan sporcuların demoğrafik bilgileri, beslenme bilgi düzeyleri, beslenme alışkanlıkları ve spora katılım güdülerinin incelenmesi için hazırlanan anket çalışmasında yer alan kategorik değişkenlerin frekans ve yüzde bilgileri, sürekli değişkenlerin ortalama ve standart sapma değerleri verilmiştir. Ayrıca cinsiyet ve eğitim seviyesi değişkenleri için normallik varsayımları Kolmogorov-Smirnov testi ile incelenmiştir. İncelenen değişkenlerin normal dağılıma sahip olmadığı görülmüştür. Değişkenler normal dağılıma sahip olmadığından dolayı, düzey sayısı cinsiyet değişkeninin analizinde Mann-Whitney-U testi kullanılmıştır. Eğitim seviyesi değişkeni ile anket çalışmasında yer alan diğer tüm kategorik değişkenler arasındaki ilişki ise ki-kare analizi ile incelenmiştir. Çalışmada kullanılan tüm analizler IBM-SPSS-21 programında yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar bulgular bölümünde tablolar halinde sunulmuştur. Bulgular: Araştırmada deneklerden elde edilen verilere göre; sporcuların günde kaç öğün beslendikleri ile ilgili gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,00
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF CANOE ATHLETES' SPORTS PARTICIPATION MOTITIONS AND ATTITUDES TOWARDS HEALTHY NUTRITION Objective: The aim of this study is to examine the motivations of canoe athletes to participate in sports and their attitudes towards nutrition. Materials and methods: The research group consisted of a total of 218 active athletes, 73 women and 145 men, who were engaged in canoeing under the Canoe Federation in the universe of Turkey in 2022-2023. In this study, a questionnaire method consisting of a total of four parts: personal information, nutritional knowledge level, eating habits and motivations for participation in sports was used. The frequency and percentage information of the categorical variables, the mean and standard deviation values of the continuous variables were given in the questionnaire study, which was prepared to examine the demographic information, nutritional knowledge levels, nutritional habits and sports participation motives of the athletes engaged in canoeing. In addition, normality assumptions for gender and education level variables were examined with the Kolmogorov-Smirnov test. It was observed that the variables examined did not have a normal distribution. Since the variables do not have a normal distribution, the Mann-Whitney-U test was used in the analysis of the gender variable of the number of levels. The relationship between the education level variable and all other categorical variables in the survey study was examined by chi-square analysis. All analyzes used in the study were performed in the IBM-SPSS-21 program. The results are presented in the form of tables in the findings section. Results: According to the data obtained from the subjects in the study; A statistically significant relationship was found between the groups related to how many meals the athletes ate per day (p=0.00