Duchenne musküler distrofili çocuklarda uyku parametreleri ile motor performans, kognitif durum ve pulmoner fonksiyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sleep parameters and motor performance, cognitive state and pulmonary function in children with duchenne muscular dystrophy
  1. Tez No: 862355
  2. Yazar: İREM AKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUMAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmanın amacı,Duchenne Musküler Distrofili (DMD) çocuklarda uyku parametreleri ile motor performans, kognitif durum ve pulmoner fonksiyon arasındaki ilişkiyi incelemekti. Çalışmaya 5-12 yaş arası, Brooke Alt Ekstremite Sınıflandırması'na göre fonksiyonel seviyesi 1-5 olan 32 DMD'li çocuk dahil edildi. Uyku sorunlarını değerlendirmek için Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi (ÇUAA), uykuda solunum bozukluğu varlığını değerlendirmek için de Pediatrik Uyku Anketi-Uykuda Solunum Bozukluğu Alt Ölçeği (PUA-USB) kullanıldı. Motor performans değerlendirmeleri kapsamında 6 dakika yürüme testi, kas kuvveti, süreli performans testleri, Enerji Tüketim İndeksi ve North Star Ambulasyon Değerlendirmesi uygulandı. Kognitif durum Modifiye Pediatrik Mini Mental Skala ve çift görev koşulları ile değerlendirildi. Pulmoner fonksiyon değerlendirmeleri arasında spirometrik değerlendirmeler ve tepe öksürük akım hızı vardı. Çocukların yaş ortalamaları 8,88±1,95 yıldı. ÇUAA skoru, uyku sorunları gösterecek şekilde 43,81±5,44 puan olarak bulundu ve çocukların %62,5'inin uyku sorunlarına sahip olduğu görüldü. PUA-USB skoru ise belirgin USB riski göstermeyecek şekilde 0,2 (0,09-0,3) puan idi ve çocukların % 15,6'sında uykuda solunum bozukluğu gözlendi. Uyku sorunları ile motor performans, kognitif durum ve pulmoner fonksiyon arasında ilişki bulunmadı (p>0,05). Sonuç olarak erken evre DMD'li çocuklarda uyku sorunlarının büyük oranda görüldüğü fakat çoğu klinik parametre ile uyku bozukluğu arasında ilişki olmadığı bulundu. Çalışmanın sonuçları erken evredeki DMD'li çocuklarda herhangi bir klinik parametrede bozulma beklenmeden uyku taramalarının yapılması gerektiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between sleep parameters and motor performance, cognitive status, and pulmonary function in children with Duchenne Muscular Dystrophy (DMD). The study included 32 children with DMD aged 5-12 years, and a functional level of 1-5 according to the Brooke Lower Extremity Classification. The Children Sleep Habits Questionnaire (CSHQ) was used to assess the sleep problems, and the Pediatric Sleep Questionnaire-Sleep Related Breathing Disorders Subscale (PSQ-SRBD) was used to assess the presence of sleep-disordered breathing. Within the scope of motor performance assessments, the 6-minute walk test, muscle strength, timed performance tests, the Energy Consumption Index and the North Star Ambulation Assessment was performed. Cognitive status was assessed with the Modified Pediatric Mini Mental Scale and dual task conditions. Pulmonary function assessments included spirometric evaluations and peak cough flow assessment. The mean age of the children was 8.88±1.95 years. The CSHQ score was 43.81±5.44 points, indicating sleep disturbance and 62.5% of children had sleep problems. The PSQ-SRBD score was 0.2 (0.09-0.3) points, indicating no significant SRBD risk and SRDB was observed in 15.6% of children. No association was found between sleep problems and motor performance, cognitive status and pulmonary function (p>0.05). In conclusion, it was found that sleep problems were observed to a great extent in children with DMD, but there was no correlation between sleep disturbance and most of the clinical parameters. The results of the study showed that sleep screening should be carried out in children with DMD at an early stage, before any deterioration in clinical parameters is expected.