İmgeleşen öğe Kehtiyarın sanatsal yorumu
The imaginary element, Kehtiyar artistic in terpretation
  1. Tez No: 862368
  2. Yazar: ANIL DİNÇADAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. HİKMET MUTLU YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Kehtiyar karakterinin normatif sistemler içinde karmaşık ilişkilerinin sanata yansıması üzerine odaklanmaktadır. Tez, Kehtiyar karakterinin etrafındaki algıların ve gerçekliklerin tarihsel evrimini incelerken, insanın toplumsal uyumunu ve kültürel gelişimini, özellikle Kehtiyar karakteri üzerinden mitoloji ve sanatın rolünü ele almaktadır. Gelenekler, inançlar, günlük alışkanlıklar ve folklorik unsurlar, sanat ve mit ilişkisi bağlamında detaylı bir analize tabi tutulmuştur. Araştırma, Kehtiyar'ın evriminin diğer kültürlerden alınan referanslarla şekillendiğini ve kültürel bir yaşam pratiği haline nasıl geldiğini ortaya koymaktadır. Kehtiyar ve sanat arasındaki ilişki, toplumsal normların evrimine işaret etmektedir. Sanatın tanımı ve her bir sanat dalının, Kehtiyar karakteri etrafında sunduğu anlatım ve malzeme detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Kehtiyar'ın sembolik değeri ve toplumsal konumu, kolektif bilinçle ilişkilendirilerek açıklanmaya çalışılmıştır. Folklor, zaman içinde şekillenen normatif sistemler ve mitolojik öğeler içinde barınarak, toplumun algılarına ve inançlarına etki etmektedir. Bu çalışma, çeşitli sanat tekniklerini kullanarak, sanatsal ifadenin evrensel bir dil ile şekillendiği ve algısal dünya ile etkileşimde bulunduğu sınırları keşfetmektedir. Sanat ile Kehtiyar arasındaki etkileşim anlaşıldığında, daha fazla düşünsel derinlik kazanılmaktadır. Kehtiyar karakteri, dış etmenlerle değişerek ve evrilerek nesne olarak varlığını sürdürmektedir. Sanatın zaman, mekân, nesne ve kolektif bilinçle etkileşimi, karakteri anlamayı ve yorumlamayı mümkün kılmaktadır. Çalışmada, Kehtiyar karakterinin anlaşılmasını sağlamak için dünya mitolojisinin incelenmesinin yanında, Anadolu mitolojisinin incelenmesine daha fazla önem verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis focuses on the reflection of the complex relationships of the character Kehtiyar within normative systems on art. While examining the historical evolution of perceptions and realities surrounding the Kehtiyar character, the thesis addresses human social adaptation and cultural development, particularly through the lens of mythology and art. Traditions, beliefs, daily habits, and folkloric elements are subjected to detailed analysis within the context of the relationship between art and myth. The research demonstrates how Kehtiyar's evolution has been shaped by references from other cultures and how it has become a cultural practice. The relationship between Kehtiyar and art signifies the evolution of societal norms. The definition of art and the narrative and material offered by each artistic discipline around the concept of Kehtiyar are examined in detail. The symbolic value and social position of Kehtiyar are explained in relation to collective consciousness. Folklore, nestled within normative systems and mythological elements over time, influences societal perceptions and beliefs. This study explores the boundaries of artistic expression shaped by various artistic techniques, forming a universal language and interacting with the perceptual world. Understanding the interaction between art and Kehtiyar leads to deeper intellectual insights. The character of Kehtiyar continues to exist as an object, changing and evolving with external influences. The interaction of art with time, space, objects, and collective consciousness enables the understanding and interpretation of the universe. The thesis delves into mythology and Anatolian mythology to facilitate an understanding of Kehtiyar's character.