Maternal serum ve servikovajinal sürüntü tenascin-x düzeyinin preterm eylemi ve doğum zamanını öngörmedeki rolü ve perinatal sonuçlar üzerindeki etkisi
The role of maternal serum and cervicovaginal swab tenascin-x levels in predicting preterm labour and time of delivery and their effect on perinatal outcomes
- Tez No: 862370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN ÖZGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Preterm doğum, neonatal morbidite ve mortalitenin en önde gelen nedenlerinden biridir. Bu nedenle preterm doğum riski altında olan hastaların belirlenerek gerekli müdahalelerin yapılması kritik öneme sahiptir. Tenascin-X (TNX), hücre dışı matris mimarisi ve doku bütünlüğünde işlevi olan önemli bir moleküldür. Literatürde sağlıklı gebelerde TNX ile erken doğum ilişkisini değerlendiren çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, erken doğumda ekstrasellüler matriks yapısının bozulmasının ve inflamasyonun etkisinden yola çıkarak TNX seviyelerinin bu olgularda etkilenebileceği hipoteziyle TNX seviyelerini değerlendirdik. Ayrıca PPROM gibi daha inflamatuvar süreçlerdeki seviyelerini de karşılaştırarak TNX seviyelerindeki değişikliklerin patogenezine ışık tutmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif kohort çalışma 08.10.2023 - 08.03.2024 tarihleri arasında S.B.Ü Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tek merkezli olarak yürütüldü. Çalışmamıza 67 preterm doğum ve 101 sağlıklı gebe dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen gebelerin yaş, VKİ, gravida, parite, gebelik haftası, kronik hastalık varlığı, tam kan sayımı ve biyokimya değerleri, doğum haftası, doğum şekli, doğum ağırlığı, bebek cinsiyetleri, 1. ve 5. dakika APGAR skorları, RDS ve hipoglisemi gelişimi, yenidoğan yoğun bakım ünitesi ihtiyacı ve maternal hospitalizasyon süresi kaydedildi. Maternal serum ve vajinal sürüntü tenascin-x seviyeleri ELİSA yöntemi ile ölçüldü. Preterm doğum grubu, PPROM olan ve olmayan ile erken ve geç preterm olmak üzere alt gruplara ayrıldı. Maternal serum ve vajinal sürüntü tenascin-x seviyeleri gruplar arasında karşılaştırıldı. Ayrıca bu belirteçlerin neonatal sonuçları öngörmedeki rolü değerlendirildi. Bulgular: Vajinal sürüntü ve maternal serum TNX seviyelerinin preterm doğum ve kontrol grubu arasında farklılık göstermediği saptandı (p=0,475 ve p=0,065). PPROM grubunda ise hem vajinal sürüntü hem de maternal serum TNX seviyelerinin artmış olduğu saptandı (p=0,003 ve p=0,007). Erken preterm ve geç preterm grupları arasında vajinal sürüntü ve maternal serum TNX seviyeleri açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p=0,387 ve p=0,109).
Özet (Çeviri)
Object: Preterm birth is one of the leading causes of neonatal morbidity and mortality. Therefore, identifying patients at risk of preterm birth and implementing necessary interventions is of critical importance. Tenascin-X (TNX) is an important molecule involved in extracellular matrix architecture and tissue integrity. There is no study in the literature evaluating the relationship between TNX and preterm birth in healthy pregnant women. In this study, we evaluated TNX levels with the hypothesis that they may be affected in these cases due to the disruption of extracellular matrix structure and the influence of inflammation in preterm birth. Additionally, by comparing levels in more inflammatory processes such as PPROM, we aimed to shed light on the pathogenesis of changes in TNX levels. Materials and Methods: This prospective cohort study was conducted at the SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Education and Research Hospital as a single-center study between October 8, 2023, and March 8, 2024. A total of 67 preterm births and 101 healthy pregnant women were included in our study. The age, BMI, gravidity, parity, gestational age, presence of chronic diseases, complete blood count and biochemistry values of the included pregnant women, as well as the week of birth, mode of delivery, birth weight, infant gender, 1st and 5th minute APGAR scores, development of RDS and hypoglycemia, need for neonatal intensive care unit, and maternal hospitalization duration were recorded. Maternal serum and vaginal swab tenascin-x levels were measured using the ELISA method. The preterm birth group was divided into subgroups based on whether there was PPROM and early and late preterm births. Maternal serum and vaginal swab tenascin-x levels were compared among the groups. Additionally, the role of these markers in predicting neonatal outcomes was evaluated. Results: Vaginal swab and maternal serum TNX levels did not show a significant difference between the preterm birth and control groups (p=0,475 and p=0,065). However, in the PPROM group, both vaginal swab and maternal serum TNX levels were found to be increased (p=0,003 and p=0,007). There was no statistically significant difference observed in vaginal swab and maternal serum TNX levels between the early preterm and late preterm groups (p=0,387 and p=0,109).