İnsani tutumlar bağlamında emanet bilinci
The concept of trust consciousness in the context of human attitudes
- Tez No: 862403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Etik Değerler Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Araştırmada emanet kavramının anlamsal içerikleri ve bu içerikler bağlamında kendisi ve çevresiyle kurduğu ilişkiler ele alınmıştır. Araştırmada, insani tutumları belirleyen yönelimlerden biri olan emanet görmenin, insanın kendisine ve ötekine yönelik tutumlarını nasıl etkilediği değerlendirilmiş, sahip olma yönelimi ve bu yönelime götüren unsurların sahip olma üzerindeki etkisi ortaya koyulmak istenmiştir. Araştırmada insanın başta kendi varlığının, yakın çevresinin, kendisine verilen imkanların, tabiat ve içindeki varlıkların kendisine birer emanet olarak verildiğine dikkat çekilmiştir. İnsanın, kendisi başta olmak üzere varlıklarla olan ilişkilerinde yaşadığı pek çok probleminin, sahip olma yöneliminin etkisiyle ortaya çıktığı sonucuna ulaşılmıştır. Dini duygu ve düşüncenin, insanın her türlü tutumunu etkilediğine dikkat çeken bu araştırmada, insanın yeryüzünde halife olarak görevlendirilmesinin, ona varlıkları birer emanet olarak görme sorumluluğu yüklediğini ve bu bağlamda huzur, güven ve saygının hâkim olduğu bir toplum oluşturma ortamını geliştirdiği ifade edilmiştir. Nitel bir yaklaşımla ele alınan bu araştırmada, dokümantasyon tekniği ile ulaşılan veriler analize tabi tutularak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the semantic contents of the concept of trust and the relationships that people establish with themselves and others in the context of these contents has been discussed. This study focuses on understanding the relationship that humans establish with their environment in terms of the orientations of“having”and“considering something as a trust”and ıt also aims to reveal the impact of having and the elements that lead to this orientation on having. The study draws attention to the fact that primarily human's own his close environment, the opportunities given to him, nature and everything within the nature are entrusted to him. It has been concluded that many problems that people experience in their relationship with other beings, especially with themselves, appear to the influence of tendency to possession. The study which emphasizes that religious feelings and thoughts affect all aspects of human behavior, states that the assignment of humans as caliphs on earth imposes the responsibility of seeing entities as a trust. In this context, it is expressed that this responsibility fosters an environment of peace, security and respect aiming to create a society where these elements prevail. In this study, through a qualitative approach, data obtained through documentation technique were subjected to analysis and interpretation.