The effect of workplace happiness on job satisfaction
İşyeri̇ mutluluğunun ı̇ş tatmi̇ni̇ üzeri̇ndeki̇ etki̇si̇
- Tez No: 862410
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDİYE ERSOY YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2024
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma çalışması, iş yerinde mutluluğun çalışanlar arasında iş memnuniyetini artırmadaki rolünü tartışmaktadır. Bu çalışma, Irak'taki Kerkük Valiliği Kurulu'na uygulanmış ve bu kurumun çalışanlarına 193 anket dağıtılmıştır. Çalışmada, iş yerinde mutluluk ile iş tatmini arasında güçlü bir ilişki olduğu, mutluluk olmadan çalışanın yüksek verimlilikle iyi iş çıkaramayacağı ve yöneticilerin uygun bir çalışma ortamı sağlayarak, teşvik ve ödüller yoluyla uygun desteği vererek ve ihtiyaç duyduklarında onlara tatil imkanı sağlayarak çalışanların mutluluğundan sorumlu olduğu gibi çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır. İşinde mutlu olan bir çalışanın işinde daha üretken ve tatmin olmuş bir çalışan olduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
This research paper discusses the role of happiness at work in enhancing job satisfaction among employees. This study was applied to the Council of Kirkuk Governorate in Iraq, where 193 questionnaires were distributed to employees of this institution. The study reached several results, including a strong relationship between happiness at work and job satisfaction, where without happiness, the employee does not provide good work with high efficiency, and the managers are responsible for the happiness of the employees by providing a suitable work environment, providing them with the appropriate support through incentives and rewards, and providing them with vacations when they need them. It was concluded that a happy employee in his work is a more productive and satisfied employee in his work.