الأزهار المنثورة في الأبيات المشهورة للعلامة قطب الدين النَّهْرَوَالي (ت: 990هـ) من أول حرف اللام إلى نهاية الكتاب دراسةً وتحقيقاً
Şey Muhammed bin Ahmed bin Muhammed bin Mahmud Kutbuddîn el-Nahravâni'nin (Ö.990) eserinin el-Ezhâru'l-mensûra (L harfinden y harfine kadar olan kısmını) tahkiki ve incelenmesi
- Tez No: 862429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SIDDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu araştırma, onuncu yüzyılın bir bilimi olan Qutb al-Din al-Nahrawani'nin“Ünlü ayetlerde dağılmış çiçekler”el yazması olan değerli miras anıtlarından birini ele aldı, Müellif, kitabı farklı konulardaki dillerdeki ayet seçimine dayandırmış ve kitabı Elif harfinden başlayıp Ya harfiyle biten alfabenin harfleri üzerine düzenlemiştir.Anahtar Yazar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ayetleri seçmek için kriterler belirledi: 1- Anlam yenilikçi olmalıdır. 2- Bilimsel forumlarda ve konseylerde atıf yapılması geçerli olmalıdır. 3- Atasözlerinin yolunun takip etmesi gerektiğini. 4- Ünlü yazarlara ve yol arkadaşlarına sahip olmak. Bu kriterlere, yazarın kendisine şart koştuğu bazı ayetlerin aliterasyon, karşı ağırlık ve alıntı gibi bazı yenilikçi iyileştirmeler içerdiğini ekleyebiliriz. Araştırmacı araştırmayı iki bölüme ayırdı, bu nedenle ilk bölümde yazar ve el yazması olarak bilinirken, ikinci bölümde doğrulanmış metin ve yazarın geniş kaynaklardan aktarılması nedeniyle dahil edilen bu orijinal el yazmaları kitabı da dahil olmak üzere en önemli sonuçları vurguladığı bir sonuç yer aldı. Bunlardan bazıları bugün
Özet (Çeviri)
This research dealt with one of the valuable heritage monuments, which is the manuscript“Flowers scattered in the famous verses”by Qutb al-Din al-Nahrawani, a science of the tenth century. The author based the book on the choice of verses on the tongues on different topics, and arranged the book on the letters of the alphabet, starting with the letter Alif and ending with the letter Ya. The author specified criteria for selecting verses, including: 1 The meaning should be innovative. 2- It should be valid to cite it in scientific forums and councils. 3- That the path of proverbs should follow. 4-To have famous writers and their companions. We can add to these criteria that the author stipulated to himself that some verses include some innovative improvements such as alliteration, counterweight and quotation. The researcher divided the research into two parts, so he was known in the first section as the author and the manuscript, while the second section included the verified text and a conclusion in which he highlighted the most important results, including this book of original manuscripts, included because the author was transferred from wide sources, some of which are today by virtue of the.