Nükleer enerjinin devletlerin ekonomi politiğine etkileri
The effects of nuclear energy on the political economy of states
  1. Tez No: 862431
  2. Yazar: BEDRİYE KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ASKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Enerji temin etmek her dönemde zor ve acımasız yöntemlerle olmuştur. Balina yağı temini ile başlayan acımasız enerji temin etme yöntemleri neyse ki petrolün bulunması ile son bulmuştur. Fakat bu kez petrol için acımasız mücadele başlanmış savaşlar çıkarılmış, ülkeler işgal edilmiş, masum insanlar öldürülmüştür. İnsanoğlunun enerji ihtiyacı tüketim davranışlarındaki aşırılıklar nedeniyle her geçen gün artarak devam etmiştir. Petrolün her ülkede olmaması ve sınırlı bir kaynak olması göz önüne alındığında petrol sahibi ülkeler bunu çoğunlukla ekonomik ve stratejik silah olarak kullanmıştır. Bu durum dünyayı alternatif enerji arayışlarına yönlendirmiştir. Doğadan elde edilen yenilenebilir enerjiler güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, jeotermal vb. de yeterli değildir. Bu enerji arama süreçleri devam ederken 1950'li yılların başlarında nükleer enerji çalışmaları da çok büyük tartışmalar ve kutuplaşmalar ışığında gerçekleşmiştir. Nükleer enerji hacim olarak çok küçük miktardaki ham madde ile çok yüksek miktarda enerji elde edilmesi nedeniyle çok ekonomik bir enerji olarak kabul edilmiştir. 1 kg kömür ile 3 kWh ve 1 kg petrol ile 4 kWh elektrik enerjisi üretilebilirken 1 kg uranyum ise 50.000 kWh elektrik enerjisi üretebilmektedir. Aradaki oranın çok büyük olduğu görülmektedir. Fakat bu kadar verimli enerji aynı zamanda son derece tehlikelidir. Dünya'da bununla ilgili üzücü olaylar yaşamış, 1986 yıllında Çernobil reaktöründeki patlama en büyük etkiyi yaratan ve yıllarca kuşaktan kuşağa aktarılan sağlık sorunları ve ölümlere neden olmuş; ardından 2011 yılında Fukişima santral kazası ağır sonuçlara sebebiyet vermiştir. Fakat görülmektedir ki sanayisi güçlü ve dünya markaları yaratabilen tüm devletlerde nükleer santral kullanılmaya devam edilmiş, gelişmekte olan ülkelere ise bu olumsuz örnekler üzerinden baskılar yapılarak nükleerin kullanımı engellenmeye çalışılmıştır. Enerji üretimi olarak çok yüksek verimlilikteki nükleer enerjiye sahip olan ülkeler, gelişmekte olan ülkelerle aynı ticari rekabet koşullarına sahip olmadıklarından haksız rekabetin söz konusu olduğu net bir şekilde görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Supplying energy has always been difficult and ruthless. The ruthless methods of supplying energy, which began with the supply of whale oil, fortunately ended with the discovery of oil. But this time, a brutal struggle for oil was started, wars were waged, countries were invaded, innocent people were killed. The energy need of human beings has continued to increase day by day due to the excesses in consumption behaviors. Considering that oil is not available in every country and is a limited resource, oil-owning countries have mostly used it as an economic and strategic weapon. This situation has led the world to seek alternative energy. Renewable energies obtained from nature are solar energy, wind energy, geothermal etc. is also not sufficient. While these energy exploration processes were continuing, nuclear energy studies were carried out in the light of great debates and polarizations in the early 1950s. Nuclear energy has been accepted as a very economical energy due to the very small amount of raw material and the very high amount of energy obtained in terms of volume. While 1 kg of coal can produce 3 kWh of electricity and 1 kg of oil, 4 kWh of electricity can be produced, while 1 kg of uranium can produce 50,000 kWh of electricity. It can be seen that the ratio is very large. But such efficient energy is also extremely dangerous. There have been sad events related to this in the world, the explosion in the Chernobyl reactor in 1986 caused the greatest impact and caused health problems and deaths that were passed on from generation to generation for years; Then, in 2011, the Fukishima power plant accident caused severe consequences. However, it is seen that nuclear power plants continued to be used in all states with strong industries and world brands, and the developing countries tried to prevent the use of nuclear by putting pressure on these negative examples. Since countries with very high efficiency nuclear energy as energy production do not have the same commercial competition conditions as developing countries, it is clearly seen that unfair competition is in question.