Biyolojik çocuğu olan koruyucu ailelerin aile içindeki ilişki değişim deneyimleri: Ekolojik kuram odaklı sosyal grup çalışması
The experiences of foster families with biological children on relationship change within the family: Ecological theory-oriented social group work
- Tez No: 862442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Psychology, Social Work, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, biyolojik çocuğu olan koruyucu ailelerin koruyucu aile olma süreçlerine ve korunan çocuğa dair deneyim ve tecrübelerinin fiziksel, duyuşsal, bilişsel, tinsel ve sosyal boyutlarının bir bütün olarak ekolojik kuram bağlamında incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul Koruyucu Aile Derneği başta olmak üzere, çeşitli koruyucu aile derneklerinde gönüllü olan biyolojik çocuğu olan 12 koruyucu aile oluşturmaktadır. Çalışmanın amacına uygun olarak nitel araştırma yöntemi belirlenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim araştırma modeli kullanılmaktadır. Araştırmada demografik bilgi formu ve araştırmacı tarafından ekolojik kurama göre hazırlanan grup çalışmasında ele alınması planlanan konular ile ilgili taslak program kullanılmaktadır. 1 ay boyunca haftada 2 defa olmak üzere, ortalama 90 dakikalık sürelerle yapılan sosyal grup çalışması toplantılarından oluşmaktadır. Oturumlar ekolojik kurama göre belirlenmiş olup, görüşmenin konusu ilgili kuramın alt başlıklarına göre yönlendirilmektedir. Ayrıca katılımcıların hizmet beklentilerinin yer aldığı bir oturum yapılmıştır. Görüşmelere ek olarak grup katılımcılarının talepleriyle doğrultusunda ekstra bir görüşme yapılmış, yapılan bu görüşmeye koruyucu ailelerle çalışan bir psikolog davet edilmiş, katılımcıların sorularını cevaplandırılmıştır. Verilerin analizinde MaxQDA analiz yöntemi kullanılmış ve katılımcıların deneyimleri detaylı incelenmiştir. Bu araştırmanın sonucu olarak, yapılan sosyal grup çalışmasında biyolojik çocuğu olan koruyucu ailelerin ilişki değişim deneyimleri değerlendirilmiştir. Kurum hizmetinin ve verilen eğitimlerin yetersiz kaldığı görülmüştür. Koruyucu ailelerin ve koruyucu ailelerin psikolojik destek ihtiyacı olduğu bilgisine erişilmiştir. Ayrıca gerçekleştirilen sosyal grup çalışmasının koruyucu aileler için destekleyici faktör olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to examine the experiences and perceptions of foster families with biological children regarding the process of becoming foster parents and their experiences related to the foster child in the ecological context of physical, emotional, cognitive, spiritual, and social dimensions. The research group consists of 12 foster families with biological children who volunteer in various foster family associations, primarily the Istanbul Foster Family Association. In line with the research objective, a qualitative research method has been chosen. The phenomenological research model, one of the qualitative research methods, is used in the study. In the research, a demographic information form and a draft program related to the topics planned to be discussed in the group work prepared by the researcher based on the ecological theory are used. The social group work sessions, conducted twice a week for an average duration of 90 minutes, took place over a period of one month. The sessions are determined according to the ecological theory, and the discussion topics are guided by the subheadings of the relevant theory. In addition, a session including the service expectations of the participants was conducted. In addition to the interviews, an extra interview was conducted based on the requests of the group participants. A psychologist working with foster families was invited to this interview, and the participants' questions were answered. The MaxQDA analysis method was used in the data analysis, and the participants' experiences were examined in detail. As a result of this research, the experiences of foster families with biological children in terms of relationship change were evaluated in the conducted social group work. It was observed that institutional services and provided training were insufficient. The need for psychological support for foster families and foster children was identified. Additionally, it was noted that the conducted social group work was a supportive factor for foster families.