Türkiye'nin Kafkasya ile ekonomik ve ticari işbirliği imkanları
The Possibilities Of Turkey with caucasion countries on economical and cooparations
- Tez No: 86245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
02. Özet Kafkasya Bölgesi'nde yer alan ülkelerden Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan bağımsız; Çeçenistan, Dağıstan, Karaçay-Çerkes, Kabardey-Balkar, Kuzey Osetya, İnguşya ve Adıgey ise Rusya Federasyonu'na bağlı özerk cumhuriyetler olarak bugün varlıklarını sürdürmektedirler. Çalışmada öncelikle Kafkasya Bölgesi'nde yeralan özerk ve bağımsız cumhuriyetler hakkında genel olarak bilgi verildikten sonra, Güney Kafkasya'da yer alan Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan Cumhuriyetlerinin ve Türkiye'nin sosyo-ekonomik analizi yapılmıştır. Ayrıca Türkiye ile Kafkas Cumhuriyetleri arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler üzerinde durulmuş ve işbirliği kurulabilecek potansiyel sektörler belirlenmiştir. Sonuçta, Türkiye ile Kafkasya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin istenilen düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca elde edilen bilgilerden yararlanarak mevcut ilişkilerin daha da geliştirilmesi için çeşitli öneriler sunulmuştur. K
Özet (Çeviri)
03. Summary Today, while the countries of Azerbaijan, Georgia and Armenia in Caucaisan Region are independent states, Chechenia, Dagestan, Karachay-Cherkessiya, Kabardino-Balkariya, North Osethia, Ingushetiya and Adyghe remain autonomous states of Russian Federation. In this study, after a general information regarding the independent and autonomous states of Caucasian Region is presented at first, Republic of Azerbaijan, Georgia and Armenia located at the south Caucasian regian and Turkey have been analysed in socio-economic aspect. Additionally, economic and trade relations between Turkey and Caucasian Countries have been emphasized and possibility of developing a collaboration in potantial sectors have been determined. In conclusion, economic and trade relations between Turkey and Caucasian Countries have not been found in a desired level. In addition, in the light of current study, same suggestions to improve existing relations further have been offered. X