Vergi politikalarının uluslararası doğrudan sermaye yatırımları üzerine etkisi
The Effect of tax policies on the international foreign direct investment
- Tez No: 86244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
02. Özet Ekonomilerin globalleşmesinin, sermayenin coğrafi mobilitesini artırması sonucu vergi matrahı daha değişken olduğundan, yatırım ve finansman gibi işletme kararlan vergi farklılıklarına daha fazla duyarlı olmuştur. Gerek iç gerekse dış vergi politikaları şirketlerin yatırım kararım etkilemektedir. Finansal piyasaların giderek serbestleşmesi sermaye ve tasarrufların dağılımı düzeltmekte ve firmalar için gerekli olan sermayenin maliyetini azaltmaktadır. Ancak, sermaye piyasalarının serbestleşmesi vergi planlaması, vergi kaçırma ve vergiden kaçınma fırsatlarının artmasına neden olabilir. Bu ise. ülkelerin vergi otoriteleri ve vergi mükellefleri arasında anlaşmazlıklara neden olmaktadır. Yapılacak bu işlemlerle sermaye üzerindeki yüksek vergi oranlan çeşitli şekillerde azaltılmakta ve ülkelerin vergi matrahında erozyona neden olmaktadır. Bu çalışmada, vergi politikalanmn uluslararası doğrudan sermaye yatmmlan(UDY) üzerine etkisi incelenmektedir. Çalışma, UDY'nin dünya ve Türkiye'deki boyutlan, Türkiye ekonomisi içindeki yen. yatırım yapan ve yatınm yapılan ülke ekonomilerine etkisi ve bu kapsamda UDY'nin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri ekonometrik olarak analiz edilmekle başlamaktadır. İlk olarak, globalleşme ile birlikte uluslararası şirketler ve UDY'nin öneminin arttığı, ülkeler daha fazla UDY çekebilmek için yoğun rekabete giriştiği, UDY'nin Türkiye'de iç yatınmlar. cari işlem açığı ve GSMH ile pozitif, ihracatla negatif ilişkili ve iç tasarruf ve ithalatla ilişkisiz olduğu bulunmuştur. İkinci olarak, vergi ve vergi dışı faktörlerle teşvik ve engellemelerin UDY'ye etkisi belirtilmiştir. Burada, ülkeden ülkeye değişmekle birlikte vergi dışı faktörler vergi faktörlerinden daha büyük öneme sahip olduğu, teşviklerin ise sınırlı bir etkiye sahip olduğu ve günümüzde teşviklerden ziyade uluslararası yatırımlar engellemeler kaldınlarak çekilmeye çalışıldığı sonucuna vanlmıştır. Üçüncü olarak, vergi politikalarının uluslararası doğrudan yatınm giriş ve çıkışı, uluslararası şirketlerin bazı faaliyetleri ve finansmanına etkisi analiz edilmiş ve vergi politikalanmn. uluslararası yatınm düzeyi, uluslararası şirketlerin davranışı, bazı faaliyetleri ve finansal politikasını önemli ölçüde etkilediği sonucuna vanlmıştır. Son olarak ise, vergilemenin uluslararası doğrudan yatınmlara etkisi ve vergileme sonucu ortaya çıkan sorunlar analiz edilmiş ve uluslararası şirketlerin büyümesi, çifte vergileme, transfer fiyatlaması, örtülü sermaye ve vergi cenneti gibi vergi sorunlarını beraberinde getirdiği ve bunların etkili bir şekilde çözülmesi gerektiği sonucuna vanlmıştır. XI
Özet (Çeviri)
03. Summary The globalization of the economy has resulted in increased geographical mobility of capital. As the tax base has become more mobile, business decisions such as investment and financing have become sensitive to tax differentials, increased liberalization of financial markets improves the international allocation of savings and capital, reducing the cost of capital to firms. But liberalised capital markets enhance the scope for tax planning, avoidance and evasion. This increases the potential for conflict between different countries' tax authorities, and between administrations and taxpayers. The feasibility of high tax rates on capital is reduced and many countries have seen erosion of the capital income tax base. This study analyses the impact of tax policy on the international foreign direct investment (FDI). The study first covers the dimensions of FDI, investment in the World and Turkey, and within this context econometrically analyses the impact of FDI on the Turkish economy. First, the importance of FDI due to globalising international companies and increasing the competition among the countries to get advantages of attracting FDI have been pointed out. Then the evidences regarding the positive relationship between international investment and Turkey's domestic investment, current account and economic growth and the nagative relationship with exports as well as no relations with imports and domestic savings have been concluded. Second, the impact of tax and non tax factors as well as other incentives and disentives factors on the FDI has been studied. The conclusion even though varying country to country indicates that non tax factors are more important than tax and incentives have limited effect and today rather than incentives, ehminating obstacles are playing the major role in attracting FDI. Third, the impact of tax policies on FDI inflows and outflows, activities and finance multinational enterprises(MNE) have been and the conclusion has been reached that tax policy has major impact on the FDI level, some activities and financial policies of MNE's. Finally, the impact of taxing on FDI and the problems arising as a result of taxing have been analysed and the conclusion is that the growth of MNE's generates the problems concerning the double taxation, tranfer pricing, thin capitalization and tax heaven and these should be solved effectively xn