Geri alım inhibitörü grubu antidepresanların kontrast duyarlılığa, koroid kalınlığına ve ganglion hücre kompleksine etkisi
Effect of reuptake inhibitor group antidepressants on contrast sensitivity, choroid thickness and ganglion cell complex
- Tez No: 862479
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı geri alım inhibitörü grubu antidepresan (GAİ) ilaçların kontrast duyarlılığa, koroid kalınlığına ve makula ganglion hücre kompleksine etkisini araştırmak ve kontrast duyarlılık ve optik koherens tomografi (OKT) parametrelerinin hastalığın tanı ve takibindeki değişiklikleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları kliniğine başvuran ve klinik durumuna göre GAİ grubu antidepresan ilaç başlanacak olan ek sistemik ve oküler hastalığı bulunmayan 18-45 yaş arası hastaların ve yaş ve cinsiyet açısından benzer demografik özellikte olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Göz Hastalıkları kliniğine rutin göz kontrolü için başvuran sağlıklı kişilerin dahil edildiği prospektif çalışmadır. Çalışma, GAİ türü antidepresan başlanan hastalar olan vaka grubu 29 kişiden ve kontrol grubu 34 kişiden oluşan iki grubu içermektedir. Tüm grupların ilk başvuru anında ve 3. ayında tam oftalmolojik muayenesi, FACT (Functional Acuity Contrast Test, Stereo Optical Co., Chicago, ABD) paneli ile uzaysal kontrast değerlendirmesi ve CİRRUS HD 5000 ile optik kohorens tomografi (OKT) ölçümünü (makula, gangliyon hücre kompleksi, sinir lifi ölçümleri ve EDI-OCT ile subfoveal koroid kalınlığı ölçümü) içerecek şekilde yapılmıştır. Pupil çapı, göz içi basıncı, santral makular kalınlık (SMK), retina sinir lifi kalınlığı (RSLK), subfoveal koroid kalınlığı ve ganglion hücre kompleksi (GHK) kalınlığı ve tüm uzaysal frekanslardaki [A(1.5 cpd), B(3 cpd), C(6 cpd), D(12 cpd), E(18 cpd)] kontrast duyarlılık düzeyleri incelendi. Bu parametreler arasındaki korelasyonlar da incelendi. Gruplar arası kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare analizi (Pearson Chi-kare) uygulandı. İkili grupların karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren değişkenlerde student t testi, normal dağılım göstermeyen değişkenlerde Mann Whitney U-testi kullanıldı. İlk ve 3. ay değerlerin karşılaştırılmasında normal dağılım gösterenlerde bağımlı gruplarda t testi, normal dağılım göstermeyenlerde ise Wilcoxon analizi uygulandı. Sürekli değişkenlerin birbiriyle ilişkisinin incelenmesinde normal dağılım gösterenlerde Pearson, normal dağılım göstermeyenlerde ise Spearman korelasyon testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study is to investigate the effects of reuptake inhibitor group antidepressant drugs on contrast sensitivity, choroidal thickness and macular ganglion cell complex, and to determine the changes in contrast sensitivity and optical coherence tomography (OCT) parameters in the diagnosis and follow-up of the disease. Materials and Methods: Our study included patients between the ages of 18 and 45, who were admitted to the Çanakkale Onsekiz Mart University Psychiatry Clinic and planned to be started on a reuptake inhibitor group antidepressant drug according to their clinical condition, and the control group, who had similar demographic characteristics in terms of age and gender, attended the Çanakkale Onsekiz Mart University Ophthalmology Clinic. It includes healthy people who apply for routine eye check-ups. Our study is a prospective study. The study includes two groups, the case group consisting of 29 patients and the control group consisting of 34 patients. All groups underwent full ophthalmological examination, spatial contrast evaluation with FACT (Functional Acuity Contrast Test, Stereo Optical Co., Chicago, USA) panel and optical coherence tomography (OCT) measurement with CIRRUS HD 5000 (macular, ganglion cell complex, nerve fiber measurements, and subfoveal choroidal thickness measurement with EDI-OCT) were performed. Pupil diameter, intraocular pressure, central macular thickness, retinal nerve fiber thickness, subfoveal choroidal thickness and ganglion cell complex thickness and all spatial frequencies [A(1.5 cpd), B(3 cpd), C(6 cpd), D(12) cpd), E(18 cpd)] contrast sensitivity levels were examined. Correlations between these parameters were also examined. Chi-square analysis (Pearson Chi-square) was applied to compare categorical variables between groups. In comparing pairwise groups, Student's t test was used for variables with normal distribution, and Mann Whitney U-test was used for variables that did not show normal distribution. In comparing the first and 3rd month values, t test was used in dependent groups for those with normal distribution, and Wilcoxon analysis was used for those with non-normal distribution. In examining the relationship between continuous variables, Pearson correlation test was used for those with normal distribution, and Spearman correlation test was used for those with non-normal distribution.