Bilgisayarlı tomografi görüntüleri ile sternumdan cinsiyet tayini
Gender determination from sternum with computed tomography
- Tez No: 862526
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SUNAY YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Adli bilimlerin önemli çalışma alanlarından biri kimliklendirme çalışmalarıdır. Dünya üzerinde yaşanan doğal afetler, savaşlar, terör eylemleri gibi toplu ölümlere yol açabilen durumlarda ve fiziksel ya da kimyasal etkilerle ileri derecede deforme olmuş cesetlerde ölenlerin kimliğini belirmek en önemli noktadır. Kimliklendirme işleminin ilk aşamalarından biri de cinsiyet tayinidir. Çalışmamızda bilgisayarlı tomografi görüntüleri ile sternum üzerinden yapılacak metrik ölçümlerin cinsiyet tayininde kullanılabilir olup olmadığının araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: 01.01.2020-31.12.2022 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi'ne başvuran ve herhangi bir sebeple toraks BT'si çekilen 325 erkek ve 325 kadın toplam 650 olgunun radyolojik görüntüleri üzerinden sternuma ait ölçümler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere Lojistik Regresyon ve ROC Analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: One of the important areas of forensic science is identification studies. The most important point is to determine the identity of those who died in situations that may lead to mass deaths, such as natural disasters, wars, terrorist acts, and corpses that are highly deformed due to physical or chemical effects. One of the first stages of the identification process is gender determination. Our study aimed to investigate whether computed tomography images and metric measurements on the sternum can be used in gender determination. Materials and Methods: Measurements of the sternum were performed on the radiological images of a total of 650 cases, 325 male and 325 female, who applied to Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital between 01.01.2020 and 31.12.2022 and had a thorax CT scan for any reason. Logistic Regression and ROC Analyzes were applied to the data obtained.