Göğüs ön duvarı deformiteli bireylerde toraks morfolojisini etkileyen parametrelerin bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of parameters affecting thoracic morphology by computed tomography in individuals with anterior chest wall deformity
  1. Tez No: 973942
  2. Yazar: ZEYNEP AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAĞAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Göğüs ön duvarı deformiteleri, genellikle konjenital kaynaklı olup bireylerde hem fizyolojik hem de estetik/psikososyal etkiler yaratabilen yapısal bozukluklardır. En sık görülen deformitelerden pektus ekskavatum (PE) ve pektus karinatum (PC) deformiteleri genellikle literatürde ayrı ayrı incelenmektedir. Bu çalışmada ise deformiteler, genel bir“göğüs ön duvarı deformitesi”perspektifiyle ele alınmış; ancak örneklemde yalnızca PE ve PC tiplerine rastlandığı için analizler bu iki grup üzerinden yürütülmüştür. Amaç, bu bireylerde sternum ve toraks yapısına ait morfometrik parametreleri değerlendirmek ve sağlıklı bireylerle karşılaştırmalı analizler yaparak literatüre katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, PE ve PC tanılı 200 birey ile 200 sağlıklı bireyin toraks bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri incelendi. Sternumun manubrium, korpus ve ksifoid kısımlarına ait uzunluk ve genişlik ölçümleri; sternal torsiyon açısı ve yönü; Haller indeksi (HI), asimetri indeksi (AI), vertebral indeks (VI) ve fronto-sagittal indeks (FSI) gibi morfometrik parametreler değerlendirildi. Deformitenin görüldüğü vertebra seviyeleri sistematik olarak analiz edildi. Bulgular: Deformiteli bireylerde manubrium uzunluğu, ksifoid çıkıntı uzunluğu ve sternal torsiyon açısı, kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Korpus sterni genişliği, PE grubunda PC grubuna göre daha yüksek ölçüldü. PE grubunda vertebral indeks (VI) ve fronto-sagittal indeks (FSI) değerlerinin anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edildi. Sternal torsiyon yönü ile asimetri indeksi (AI) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu, sağ yönlü torsiyon varlığında AI değerlerinin daha yüksek olduğu belirlendi. PE deformitesinin en sık T9 seviyesinde, PC deformitesinin ise T8 ve T9 seviyelerinde lokalize olduğu gözlendi. Ayrıca, deformite tiplerine özgü anatomik varyasyonlar incelendiğinde, foramen sterni, sternal kleft gibi sternal defektlerin toplam bireylerin %4,2'sinde görüldüğü saptandı. Sonuç: Bu çalışma, göğüs ön duvarı deformitelerinin bilgisayarlı tomografi üzerinden detaylı morfometrik analizini sunan, PE ve PC deformitelerini karşılaştırmalı olarak ele alan özgün bir çalışmadır. Elde edilen bulgular; deformite sınıflandırmalarında sternal torsiyon, indeks değerleri ve vertebral lokalizasyonun dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. Bu veriler, tanı, izlem ve cerrahi planlama süreçlerinde klinisyenlere yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Anterior chest wall deformities are mostly congenital in origin and represent structural abnormalities that can cause both physiological and aesthetic/psychosocial effects in individuals. Among these, the most common types—pectus excavatum (PE) and pectus carinatum (PC)—are typically studied separately in the literature. In this study, however, the deformities were evaluated from a general“anterior chest wall deformity”perspective. Since only PE and PC types were observed in the sample, analyses were conducted on these two groups. The aim was to evaluate morphometric parameters of the sternum and thoracic structures in these individuals and contribute to the literature through comparative analyses with healthy individuals. Materials and Methods: In this retrospective study, thoracic computed tomography (CT) images of 200 individuals diagnosed with PE or PC and 200 healthy controls were analyzed. Length and width measurements of the manubrium, corpus sterni, and xiphoid process; sternal torsion angle and direction; Haller Index (HI), Asymmetry Index (AI), Vertebral Index (VI), and Fronto-Sagittal Index (FSI) were evaluated. Vertebral levels at which the deformities were observed were systematically analyzed. Results: In individuals with deformities, manubrium length, xiphoid process length, and sternal torsion angle were found to be significantly higher compared to the control group. The corpus sterni width was greater in the PE group compared to the PC group. VI and FSI values were significantly higher in the PE group. A significant relationship was found between sternal torsion direction and AI; AI values were higher in individuals with right-sided torsion. PE deformities were most frequently localized at the T9 level, whereas PC deformities were most commonly observed at the T8 and T9 levels. Additionally, anatomical variations specific to the deformity types, such as sternal foramen and sternal cleft, were detected in 4.2% of all individuals. Conclusion: This study presents a detailed morphometric analysis of anterior chest wall deformities via computed tomography and offers a comparative evaluation of PE and PC deformities. The findings highlight the importance of considering sternal torsion, index values, and vertebral localization in deformity classification. These data may guide clinicians in diagnosis, follow-up, and surgical planning.