Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerin spor yapma durumlarına göre psikolojik esneklik düzeylerinin araştırılması
Investigation of psychological flexibility levels of students studying at Kütahya Dumlupinar University according to their sporting status
- Tez No: 862534
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı; Kütahya Üniversitesin de farklı fakülteler de öğrenim gören öğrencilerin spor yapma durumlarına göre psikolojik esneklik düzeyini ayrıca cinsiyet, yaş, fakülte türü, spor yapma amacı ve spor yapma sıklığı gibi değişkenler açısından incelemektir. Çalışmaya 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı Kütahya Dumlupınar Üniversitesin öğrenim gören rastgele örneklem yöntemi ile seçilmiş 253 kadın ve 352 erkek olmak üzere toplam 605 öğrenci dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan öğrencilerin demografik özelliklerini ölçmek için 'Demografik Özellik Formu' ve öğrencilerin psikolojik esneklik düzeylerini belirlemek içi ise 'Psikolojik Esneklik Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Çalışma alanlarına ve değişkenlere bağlı olarak esneklik düzeyini belirlemek için varyans, standart sapma ve t testi hesaplamaları kullanılmıştır. İkiden fazla grup karşılaştırmalarında tek yönlü varyans analizi One-Way ANOVA uygulanmıştır. Araştırma bulgularında öğrencilerin psikolojik esneklik düzeylerinin cinsiyet, öğrenim görülen fakülte Spor yapma amacı ve spor yapma sıklığı arasında anlamlı bir farklılık olmadığı (p>0.05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It will be filled later.The aim of this study; in Kutahya University, students who are studying in different faculties also have the level of psychological flexibility according to their sports, gender, age, type of faculty, it is to examine in terms of variables such as the purpose of playing sports and the frequency of doing sports. The study included 2023-2024 total of 605 students, including 253 women and 352 men, who were selected by random sample method studying at the University of Kutahya Dumlupinar. To measure the demographic characteristics of the students participating in the study, 'Demographic Property Form' and 'Psychological Flexibility Scale' were used to determine the psychological resilience levels of the students. In the analysis of the data, SPSS 20.0 package program was used. Variance, standard deviation and t-test calculations were used to determine the level of flexibility depending on the study areas and variables. In more than two group comparisons, one-way variance analysis was applied to One-Way ANOVA. In the research findings, it was determined that the psychological flexibility levels of the students were not significantly differentiated (p>0.05) depending on gender, the faculty being educated, the purpose of doing sports and the frequency of doing sports.