Geriatrik hastalarda görülen cervical vertebralara ait osteofitlerin yapı ve yerleşimlerinin bilgisayarlı tomografi yöntemi kullanılarak anatomik ve epidemiyolojik olarak incelenmesi
Anatomical and epidemiological examination of the structure and localization of osteophytes of cervical vertebrae in geriatric patients by using computed tomography
  1. Tez No: 862561
  2. Yazar: ONUR SEÇGİN NİŞANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN SAĞIROĞLU ÖZYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı geriatrik bireylerde cervical vertebra'lara ait osteofitlerin çeşitli parametrelerini incelemektir. Çalışmamızda 2018-2023 yılları arasında Artvin Devlet Hastanesi Radyoloji Polikliniği'ne başvuran 764 (E:413, K:351) olgu incelenmiştir. Bireyler 65-74, 75-84, 85-100 yaş olmak üzere 3 yaş grubuna ayrılmıştır. Bireylerde 1209 adet osteofit tespit edilmiştir. Osteofitler cinsiyet, yaş, osteofit tipi, derecesi, vertebra seviyesi, vertebral aralık, anatomik yön, anatomik yüzey ve uzunluk parametrelerine göre değerlendirilmiştir. Araştırmada 85 yaş ve üzeri gruptaki bireylerin tamamında osteofit oluşumu gözlenmiş olup osteofit oluşumu bireylerde yaşa bağlı olarak artmaktadır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine various parameters of osteophytes of the cervical vertebrae in geriatric individuals. In our study, 764 (M: 413, F: 351) patients who applied to Artvin State Hospital Radiology Polyclinic between 2018 and 2023 were analyzed. Individuals were divided into 3 age groups: 65-74, 75-84, 85-100 years old. A total of 1209 osteophytes were identified. Osteophytes were evaluated according to gender, age, osteophyte type, Grade, vertebral level, vertebral space, anatomical direction, anatomical surface and length parameters. In the study, osteophyte formation was observed in all individuals aged 85 years and over and osteophyte formation increased with age (p0.05).