Touch vision: Tactile-vision sensory substitution device
Dokunsal görme: Dokunsal-görme duyusal yerleştirme cihazi
- Tez No: 862565
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHTÜ TANIL KOCAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sunulan projenin ana amacı, görme engelli kimselerin bağımsız ve güvenli bir şekilde hareket edebilmesini sağlayacak giyilebilir rehber bir dokunsal-görme entegre sistemi geliştirilmesi olarak özetlenebilir. Eksik olan görme yetisini, başka bir duyu aracılığıyla görme engelli kimseye iletmeyi sağlayan sistem ve aygıtlara da“Duyusal Yerine Koyma Aygıtları”adı verilmektedir. Bu sistem ve aygıtlar, başka bir duyusal organ tarafından toplanan bilgiyi alır, işler ve kullanıcıya onun algılayabileceği şekilde aktarır [2, 3, 4, 5]. Yukarıda bahsedilen hedeflere ulaşmak için bu çalışmada duyu yerleştirmesinin alın bölgesi ile kullanıcıya sağlanması uygun görülmüştür. Bu çalışmanın temel amacı, görme engelli kullanıcıları bulundukları ortamdaki parlaklığa göre yönlendirmektir. Önerilen entegre dokunsal görme duyu yerleştirme sistemini geliştirmek için görüntü işleme ve dokunsal titreşim üretme yöntemleri kullanılmıştır. Özetlemek gerekirse, kullanıcının bulunduğu ortamdan kamera aracılığıyla toplanan görüntüler işlendi ve işlenen görüntüdeki parlaklık değeri bilgisi, titreşim motorları tarafından kullanıcının alnında titreşim oluşturmak için kullanıldı. Kameradan alınan giriş sinyali küçük bir bilgisayarda (Raspberry Pi) saklanır ve işlenir. Elde edilen piksel değerleri görüntü işleme için kullanılmıştır. Daha sonra, görüntünün piksel parlaklık değerleri bir dizi şeklinde elektronik bir karta iletilir ve nicelendirilir. Titreşim motorlarının çalıştırılması için uygun bir görüntü işleme algoritması geliştirilmiştir. Motorların titreşimi, görüntü işleme sırasında ölçülen parlaklık değerlerine göre gerçekleştirilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to develop an integrated tactile-vision sensory substitution system (SSDs) which provides wearable assistance for visually impaired people, to navigate through the world, in a safe and independent state. Briefly, SSDs convey the absent sensory information through another functioning sensory organ and achieve this by acquiring the sensory information via a receiver, processing the obtained information and transmitting the processed sensory information through an output component in a way that visually impaired can comprehend [2, 3, 4, 5]. In this study, sensory substitution was generated on the forehead area of the visually impaired user to achieve the goals mentioned above. The main purpose of this study was to navigate visually impaired users according to brightness in their surroundings. Methods of image processing and generating tactile vibration were utilized for developing the proposed integrated tactile vision substitution system. To sum up, the images collected by the camera from the user's environment were processed and brightness value information in the image processed were used to create vibration on the forehead of the user by vibration motors. The input signal acquired from the camera is stored and processed in a small computer (Raspberry Pi). The acquired pixel values were used for image processing. Then, the pixel brightness values of the image are transmitted to an electronic card in the form of an array and quantified. A suitable image processing algorithm was developed for operating the vibration motors. The vibration of the motors is generated according to brightness values quantified during the image processing.