Odontojenik keratokistlerde Vimentin 3 ekspresyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of Vimentin 3 expression in odontogenic keratocysts
- Tez No: 862564
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ELİF GÜLTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Odontojenik Keratokist (OKK), yüksek nüks oranları ve agresif biyolojik davranışı nedeniyle diş hekimliği pratiğinde önemli bir yeri olan gelişimsel bir odontojenik kisttir. Vimentin 3 proteini, yeni tanımlanmış, vimentin proteininin benzersiz C-terminal sonlanma içeren kesik varyantıdır. Bu çalışmada, Vimentin 3'ün OKK'lerde ekspresyon profili ilk defa ortaya konarak bu lezyonun nüks potansiyelinin belirlenmesinde ve/veya tedavi sürecinde olası biyobelirteç olabilme potansiyelinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma materyalimizi, daha önceden tanısı konmuş 25 adeti Odontojenik Keratokist, 25 adeti Dentigeröz Kist (DK) olmak üzere toplam 50 vakaya ait 60 adet materyal oluşturmuştur. Araştırmamızda, p53, Vimentin ve Vimentin 3 protein ekspresyonları hem immunohistokimyasal olarak hem de RT-qPCR ile incelenmiş; ki-67 antikoru ise immünohistokimyasal yöntemle değerlendirilmiştir. Verilerimize göre, OKK grubunda DK grubuna kıyasla daha yüksek ki-67 ekspresyonu görülürken (p0,05). Nüks gösteren OKK vakalarında yüksek olarak izlenen Vimentin 3 skorları, nüks sonrasında düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Odontogenic Keratocyst (OKC) is a developmental odontogenic cyst with significant importance in dental practice due to its high recurrence rates and aggressive biological behavior. Vimentin 3 protein is a newly identified variant of the vimentin protein, characterized by a unique C-terminal truncation. This study aims to investigate the expression profile of Vimentin 3 in OKCs for the first time, with the purpose of determining its potential as a biomarker for recurrence prediction and/or in the treatment process. The study material comprised a total of 60 specimens from 50 cases, including 25 diagnosed with Odontogenic Keratocyst and 25 with Dentigerous Cyst (DC). In our research, the expression of p53, Vimentin, and Vimentin 3 proteins was examined both immunohistochemically and by RT-qPCR, while Ki-67 antibody was evaluated solely by immunohistochemical methods. According to our data, a higher ki-67 expression was observed in the OKCs compared to the DCs (p0.05). The high Vimentin 3 scores observed in recurrent OKC cases decreased after recurrence.