Karate antrenörlerinin öz yeterliklerinin incelenmesi
Examining the self-efficacy levels of karate coaches
  1. Tez No: 862567
  2. Yazar: AYŞE MERYEM YAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER GÜLBAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Karate antrenörlerinin öz yeterliklerini yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, antrenörlük deneyim süresi, antrenörlük kademesi ile antrenörlük millilik durumlarına göre istatistiksel olarak incelemektir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, nicel araştırma yaklaşımında tarama (Survey) modeli tercih edilmiştir. Çalışmaya, 21'i kadın ve 60'ı erkek olmak üzere toplam 81 karate antrenörü katılmıştır. Veri toplamak amacı ile araştırmacı ve uzman görüşü ile hazırlanmış olan kişisel bilgi formu haricinde 'Antrenör Öz Yeterlik Ölçeği (Koçak 2020)' envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizi istatistiksel analiz paket programıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler (frekans, aritmetik ortalama, yüzdelik dağılım, standart sapma); Bağımsız Örneklem T Testi; Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) karşılaştırma testi; Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to statistically examine the self-efficacy of karate coaches in terms of gender, age, education levels, coaching experience duration- level and national team status. Material and Method: In this research survey model was preffered.. A total of 81 karate coaches, 21 female and 60 male, participated in the study. In order to collect data,“Coach Self-Efficacy Scale”(Koçak, 2020) inventory was used except for the personal information form prepared by the researcher and expert opinion. Data analysis was carried out with the statistical analysis package program. Descriptive statistics (frequency, arithmetic mean, percentage distribution, standard deviation); Independent Sample T Test; One-Way Analysis of Variance (ANOVA) comparison test; Pearson Correlation test were used to analyze the data obtained.