Malign melanom tanılı hastalarda inflamatuar ve nütrisyonel belirteçlerin hastalık prognozunu ve tedavi yanıtını belirlemedeki rolü
The role of inflammatory and nutritional markers in determining prognosis and treatment response in patients with malignant melanoma
- Tez No: 862568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜLSÜM GÜÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Giriş ve amaç: Malign melanom sıklığı artan bir malignite olup prognozunun ve tedavi yanıtının belirlenmesi önem arz etmektedir. Standart tetkikler kullanılarak basit ve düşük maliyetle hesaplanabilen inflamatuar ve nütrisyonel belirteçlerin son yıllarda önemi giderek artmıştır. Çalışmamızda malign melanom tanılı hastalarda inflamatuar ve nütrisyonel belirteçlerin hastalık prognozu ve tedavi yanıtındaki rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Ocak 2020 – Eylül 2023 tarihleri arasında İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde malign melanom tanısı ile takip edilen, tedavi öncesi laboratuar parametrelerine ulaşılabilen hastalar retrospektif olarak tarandı. Sonuçları etkileyebilecek ek hastalığı ya da ilaç kullanımı olmayan 130 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalarda HALP skoru, SII, CAR, dNLR, NLR, PLR ve PNI hesaplandı. Bulgular: Hastaların genel popülasyonunda, erken evre ve metastatik alt gruplarda demografik verileri, BRAF mutasyon durumu, evresi, metastaz durumu, tedavi yanıtı, nüks, progresyon durumu, genel sağkalımı(OS) ve progresyonsuz sağkalımları(PFS) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Malignant melanoma is a malignancy with increasing incidence and it is important to determine its prognosis and treatment response. The importance of inflammatory and nutritional markers, which can be calculated simply and at low cost using standard tests, has increased in recent years. In this study, we aimed to investigate the role of inflammatory and nutritional markers in disease prognosis and treatment response in patients with malignant melanoma. Materials and methods: Patients who were followed up with the diagnosis of malign melanoma in Izmir Ataturk Training and Research Hospital Medical Oncology Department between January 2020 and September 2023, who had laboratory values before the first treatment date were included in the study retrospectively. A total of 130 patients with no comorbidities or medication use that could affect the results were included in the study. HALP score, SII, CAR, dNLR, NLR, PLR, PNI were calculated in these patients. Results: Demographic data, BRAF mutation status, stage, metastasis status, treatment response, recurrence, progression status, overall survival(OS) and progression-free survival(PFS) were evaluated in the general population, early stage and metastatic subgroups.