Paterji pozitif ve negatif saptanan behçet hastalarında cilt florasının incelenmesi
Examination of skin flora in behçet's patients with positive and negative pathergy test
  1. Tez No: 862569
  2. Yazar: BETÜL SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN HATEMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Behçet Sendromu (BS) etyopatogenezinde virüslerin ve bakterilerin rolü üzerine araştırmalar uzun süredir mevcuttur. Oral mikrobiyomda ve bağırsak mikrobiyomunda azalmış bakteriyel çeşitlilik daha önce BS'da, inflamatuar bağırsak hastalığında gösterilmiştir. BS hastalarında cilt florasını inceleyen bir çalışma daha önce bulunmamaktaydı. Bu çalışma ile paterji pozitif ve negatif saptanan hastalarda cilt florasının incelenmesi amaçlanmıştır. Metod: İ.Ü.C- CTF Romatoloji poliklinikte takipli İSG kriterlerini dolduran 30 paterji pozitif, 30 paterji negatif hastanın cilt floraları bakteriyel ve fungal analiz yöntemleri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Alfa çeşitlilik analizleri sonucunda paterji pozitif ve negatif grubun bakteriyel çeşitlilikleri arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p=0,739). Her iki grupta da çeşitlilik fazlaydı. Beta çeşitlilik analizleriyle her iki grubun bakterilerinin cins ve tür olarak birbirinden farklı olduğu saptandı (p = 0,02). Paterji negatif grup Betaproteobacteria, Burkholderiales, Ralstonia picketti açısından zengin saptanırken, paterji pozitif grupta Nevskia soli, Staphylococcus haemolyticus, Sphingomonas sanxanigenens'in zenginleştiği gösterildi. Mantar çeşitliliğini değerlendirmek için yapılan alfa çeşitlilik analizleri sonucunda paterji pozitif grupta mantar tür çeşitliliğinin daha fazla olduğu saptandı (p=0,035). Beta çeşitlilik analizleri ile her iki grubun mantarlarının benzer olduğu görüldü (p=0,34). Paterji pozitif grupta Pseudopezicula tracheiphila, Aspergillus heterocaryoticus daha zengin saptanırken, paterji negatif grupta Aspergillus subversicolor daha fazla olarak saptandı. Sonuç: Paterji pozitif ve negatif BS hastalarında cilt mikrobiyotasının farklı olduğu saptandı. Her iki grupta bakteriyel çeşitlilik fazla ve bakteriler birbirinden farklıydı. Mantar çeşitliliği ise paterji pozitif grupta daha fazla saptandı ve her iki grupta cins olarak benzer mantarlar bulunmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: Research on the role of viruses and bacteria in the etiopathogenesis of Behçet syndrome has been known for a long time. Reduced bacterial diversity in the oral microbiome and gut microbiome was previously demonstrated in patients with Behçet's syndrome and inflammatory bowel disease. Studies that examined the skin flora in patients with Behçet's syndrome were not previously available. This study aimed to determine the skin flora of patients with positive and negative pathergy test. Method: The skin flora of 30 patients with a positive pathergy test and 30 patients with a negative pathergy test who met the ISG criteria and were followed in the IUC- CTF Rheumatology outpatient clinic were compared with bacterial and fungal analysis methods. Results: As a result of alpha diversity analysis, no significant difference was detected between the bacterial diversities of the pathergy positive and negative groups (p = 0,739). Bacteriai diversity was high in both groups. Beta diversity analysis revealed that the bacteria in the two groups were different from each other in terms of genus and species (p = 0,02). While the pathergy negative group was found to be rich in Betaproteobacteria, Burkholderiales, and Ralstonia picketti, it was shown that Nevskia soli, Staphylococcus haemolyticus, and Sphingomonas sanxanigenens were enriched in the pathergy positive group. As a result of alpha diversity analysis performed to evaluate fungal diversity, it was determined that the diversty of fungal species was higher in the pathergy positive group (p = 0,035). Beta diversity analysis showed that the fungi of both groups were similar (p = 0,34). While Pseudopezicula tracheiphila and Aspergillus heterocaryoticus were detected more abundantly in the pathergy positive group, Aspergillus subversicolor was observed more abundantly in the pathergy negative group. Conclusion: It was determined that the skin microbiota was different among pathergy positive and negative BS patients. Bacterial diversity was found to be high and species of bacteria were different among the two groups. Fungal diversity was higher in the pathergy positive group and there were similar fungi in terms of genus in both groups.