Urbanization and urban problems in Ibadan (Nigeria)
Ibadan'da (Nijerya) kentleşme ve kentsel sorunlar
- Tez No: 862578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNDÜZ AKSU KOCATÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma İbadan'ı örnek olay olarak kullanarak kentleşme ve kentsel sorunları incelemeyi amaçlamaktadır. Oyo eyaletinin başkenti İbadan, insanların iş fırsatı ve altyapı olanakları arayışıyla kırsal kesimden göç etmesi nedeniyle endişe verici bir hızla büyüyor. Düşük gelirli haneler arasında insana yakışır konutlara erişim, artan konut talebi, artan arazi fiyatları ve artan kentsel yoksulluk nedeniyle zorlaşıyor. Çalışma, düşük gelirli hanelerin, kalite ve erişilebilirlik gibi temel altyapı olanaklarının sağlanması açısından standartların altında konut koşullarıyla karakterize edilen konut birimlerinde yaşadığını ortaya koymaktadır. Bu çalışma, halkın kırsal kesimden kent merkezine kitlesel hareketini azaltmak için kırsal kalkınma açısından hükümet müdahalesini önermektedir; arazi kullanım hakkı sorununu, kira kontrolünü ve kamu kurumlarıyla ortaklığı ele almak için 1978 arazi kullanım kararnamesi'nin gözden geçirilmesi gerekmektedir. Düşük gelirli haneler arasında uygun fiyatlı konutları geliştirmek amacıyla özel konut sektörü.
Özet (Çeviri)
This study aims at examining the urbanization and urban problems, using Ibadan as a case study. Ibadan, the capital city of Oyo state is growing at an alarming rate resulted from migration of people from countryside in search of job opportunity and infrastructural facilities. Access to decent housing among the low income households has becoming difficult due to growing housing demand, rising land prices and growing in urban poverty level. The study reveal that, low income households are living within the housing units characterized by substandard housing condition in terms of quality and provision of basic infrastructural facilities such as accessibility. This study suggests government intervention in terms of rural development in order to reduce massive movement of the people from the countryside to the urban centre, there is need to review 1978 land use decree in order to address the land tenure problem, rent control and partnership with private housing sector in order to enhance affordable housing among low income households.