Konjenital maksiller lateral kesici diş eksikliği olan hastalarda ortodontik tedavi öncesi ve sonrası iskeletsel, dişsel ve yumuşak doku profil değişikliklerinin karşılaştırılması
Comparison of skeletal, dental and soft tissue profile changes before and after orthodontic treatment in patients with congenitally missing maxillary lateral incisors
- Tez No: 862598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Sunulan çalışmada, konjenital bilateral maksiller lateral kesici diş eksikliği olan hastaların ortodontik tedavi öncesi ve sonrası iskeletsel, dişsel ve yumuşak doku profil değişikliklerinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Toplam 53 hastanın (ortalama yaş 16 ± 3.5) dahil edildiği çalışmada, boşluk açılan (n=18), boşluk kapatılan (n=17) ve kontrol (n=18) olarak üç grup oluşturuldu. Tedavi öncesi(T0) ve sonrasına(T1) ait lateral sefalogramlar üzerinde 14 açısal ve 13 doğrusal ölçüm yapıldı. Nicel bağımsız verilerde tek-yönlü Anova ve t-testi kullanılırken nicel bağımlı verilerde bağımlı örneklem t-testi, Wilcoxon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The presented study aims to compare the skeletal, dental and soft tissue profile changes of patients with congenitally bilateral maxillary lateral incisor teeth missing before and after orthodontic treatment. Material and Methods: A total of 53 patients (mean age 16 ± 3.5 years) were divided into three groups as space-opening (n=18), space-closing (n=17), and control (n=18). On the lateral cephalograms before(T0) and after(T1) treatment, 14 angular and 13 linear measurements were performed.