Kapalı sinüs cerrahisi ile eşzamanlı implant uygulamasında iki farklı tekniğin klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and radiological outcomes of two different techniques in internal sinus surgery with simultaneous implant placement
- Tez No: 862605
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN GÜNBAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kapalı sinüs cerrahisi ve eşzamanlı dental implant uygulamasında, osseodensifikasyon ve osteotom yöntemlerinin tedavi sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla, primer stabilite, marjinal kemik kaybı ve dental implant sağ kalım verileri ile birlikte, uygulanan iki farklı yöntemin hasta yaşam kalitesine etkisi incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, maksiller posterior bölgede kapalı sinüs cerrahisi gereksinimi bulunan 26 hastaya uygulanmış 40 dental implant üstünde yürütülmüştür. Çalışmada 20 dental implant osseodensifikasyon yöntemi (Grup 1), 20 dental implant ise ostetom yöntemi (Grup 2) ile yerleştirilmiştir. Çalışmanın belirleyici değişkenleri; primer stabilite (yerleştirme torku ve RFA), marjinal kemik kaybı (mm), implant sağ kalımı (%) ve hasta yaşam kalitesine etkisidir (ağrı (VAS; 0-10) ve ağız sağlığı etki profili (OHIP) testi). İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,005). Hastaların postoperatif ağrı düzeyleri değerlendirildiğinde, 1. günde osteotom grubunda ölçülen ağrı düzeyi (6,43 +/- 0,76), osseodensifikasyon grubuna göre (5,17 +/- 1,34) istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur (p=0,008). OHIP testleri değerlendirildiğinde, protetik yükleme sonrası alınmış olan OHIP test skorları, osseodensifikasyon grubunda 3,42+/-2,47 iken, osteotom grubunda 7,64+/-4,36 olarak hesaplanmıştır. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,011). Sonuç: Çalışma sonuçlarımız değerlendirildiğinde, kapalı sinüs cerrahisinde primer stabilite ve hasta yaşam kalitesine etkisi yönünden osseodensifikasyon yönteminin alternatif bir tedavi olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the treatment outcomes of osseodensification and osteotomy techniques used in dental implant placement with internal sinus lifting. For this purpose, the impact of two different methods were examined related to primary stability, marginal bone loss, implant survival and patient quality of life. Materials and Methods: Our study was conducted on 40 dental implants and 26 patients who required internal sinus lifting for dental implant placement. Twenty implants were placed using the osseodensification method (Group 1), and 20 of them using the osteotomy method (Group 2). The outcome variables are primary stability (insertion torque and RFA), marginal bone loss (mm), dental implant survival (%), and its impact on the patient's quality of life (pain (VAS; 0-10) and oral health impact profile (OHIP) test).