Klı̇nı̇ğı̇mı̇zde 2016-2022 yılları arasında açık spı̇nal dı̇srafı̇zm tanısı ı̇le opere edı̇len ve takı̇plerı̇nde gelı̇şen gergı̇n omurı̇lı̇k sendromu nedenı̇ ı̇le ı̇lave operasyon geçı̇ren vakaların retrospektı̇f analı̇zi
A retrospective analysis of cases operated on for open spinal dysraphism and subsequently undergoing additional surgery due to the development of tethered cord syndrome during follow-up in our clinic between 2016-2022
- Tez No: 870228
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Araştırmanın temel amacı, yenidoğan döneminde açık spinal disrafizm nedeniyle cerrahi müdahale geçiren hastalarda spina bifida türlerini belirlemek, şant cerrahisi ihtiyaçlarını değerlendirmek, skolyoz/kifoz birlikteliklerini incelemek ve eşlik eden ürolojik ve gastrointestinal sorunları ile birlikte özellikle ilave cerrahi müdahale gereksinimlerinin insidansını ortaya koymaktır. Ayrıca, tüm bu hastalar ile daha önce cerrahi öyküsü olmayan ve GOS nedeniyle opere edilen kapalı spinal disrafizm tanısı alan hastalar arasında da istatiksel bir karşılaştırma yapmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, tek merkezli ve retrospektif bir tasarıma sahiptir. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulu'ndan 2011-KAEK-25 2023/03-07 karar numarası ile onay alındıktan sonra başlatılmıştır. Bu çalışma kapsamında, 2016-2022 yılları arasında kliniğimizde açık spinal disrafizm tanısıyla ameliyat edilen ve takiplerinde gelişen gergin omurilik sendromu nedeniyle ilave cerrahi müdahale geçiren vakaları, ayrıca aynı yıllar içerisinde kapalı spinal disrafizm nedeniyle opere edilen tüm vakaları inceledik. Verilerine ulaşılamayan veya takiplerini dış merkezde yürütmek isteyen hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Toplamda, açık spinal disrafizm tanısı konmuş 96 vaka ve kapalı spinal disrafizm tanısı konmuş 42 vaka çalışmaya alınmıştır. Bulgular: Açık spinal disrafizm vakalarının takip sürelerinin ortalaması 4,80±2,10 yıl iken, kapalı spinal disrafizm vakalarında bu süre ortalama 3,67±1,84 yıl olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The primary objective of the study is to identify the types of spina bifida in patients undergoing surgical intervention for open spinal dysraphism during the neonatal period, assess the need for shunt surgery, investigate the associations with scoliosis/kyphosis, and determine the incidence of additional surgical interventions, particularly in conjunction with accompanying urological and gastrointestinal issues. Additionally, we aimed to statistically compare these aspects between all patients and those without a previous surgical history diagnosed with closed spinal dysraphism who underwent surgery due to TCS. Materials and Methods: Our study has a single-center, retrospective design. After obtaining approval from the Ethics Committee of Bursa Health Sciences University Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital with decision number 2011-KAEK-25 2023/03-07, the study was initiated. Within the scope of this study, we examined all cases operated on for open spinal dysraphism in our clinic between 2016-2022 and underwent additional surgical intervention due to the development of tethered cord syndrome during follow-up, as well as all cases operated on for closed spinal dysraphism during the same years. Patients who could not be reached for follow-up or wished to continue their followup at an external center were not included in the study. In total, 96 cases diagnosed with open spinal dysraphism and 42 cases diagnosed with closed spinal dysraphism were included in the study. Results: The mean follow-up duration for open spinal dysraphism cases was determined as 4.80±2.10 years, while this duration was found to be 3.67±1.84 years on average for closed spinal dysraphism cases.