Genç basketbolcularda darbeye bağlı olmayan yumuşak doku yaralanmaları ile genetik varyasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between non-impact soft tissue injuries and genetic variation in young basketball players
  1. Tez No: 862618
  2. Yazar: MEHMET KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT TUTKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Spor, Genetics, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Popülaritesi her geçen gün artan basketbol sporunda koşma (running), kesme (cutting), turnike (lay-up), sıçrayarak şut (jumpshot), savunma kayması (shuffling) ve durma (stopping) aktiviteleri yoğun bir şekilde kullanılmakta ve buna bağlı olarak spor sakatlanmaları olarak ortaya çıkabilmektedir. Sunulan çalışmada basketbolcularda darbeye bağlı olmayan sakatlanmalar ile genetik varyasyon arasındaki ilişki incelenmek istenmektedir. Sunulan araştırmanın amacı Genç basketbol sporcuların sezon boyunca darbeye bağlı sakatlıklarının 6 genotipin ilişkisi SNP düzeyinde çoklu bir bakış açısı ile karşılaştırılmıştır. Araştırma örneklemini Basketbol gençler liginde oynayan Galatasaray U-15 erkek takımı 14-16 yaş aralığı 17 oyuncu oluşturmuştur. Sezon boyunca sakatlanmalar veri altına alınmış olup literatür taranmasında günümüze kadar sakatlanma ile ilişkili olan IL-6, COL1A1, COL5A1,CK-MM-MMP3 ve MCT1 gen polimorfizmler ile darbeden bağımsız yaralanmalar arasındaki olası ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Verilerin analizinde yüzde hesaplamaları, ortalama değer ve Ki-Kare testi kullanılmıştır. Sakatlanma durumları ile ilgili COL5A1 genlerindeki CCve CT genotip dağılımında istatiksel olarak bir anlam tespit edilememiş olup,ancakCOL5A1(TT) genotipindeistatiksel olarak anlamlı bulunmuştur (P=0.033). yine MCT1(TT) alellerini taşıyan genlerde anlamlı bir ilişki bulunmuş olup (P=009) MCT-1 genotipindeki sporcuların sakatlık öykülerinde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Diğer IL-6, COL1A1, CK-MM,ve MMP-3 gen alellerinin polimorfizmlerdeki hiçbir genotipinde anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuçlarımızı teyit etmek ve verilen polimorfizmin spor genetiği bilimine etkilerini göstermek amacıyla başka çalışmalarda yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
The presented study aims to investigate the relationship between non-contact injuries in basketball players and genetic variations. The objective of this research is to compare the incidence of non-contact injuries in young basketball players with the relationship of 6 genotypes at the SNP (single nucleotide polymorphism) level, providing a multifaceted perspective. The study sample consisted of 17 male players aged 14-16 from the Galatasaray U-15 youth basketball league. Throughout the season, injury data were collected. The literature review focused on the potential relationships between non-contact injuries and polymorphisms in the IL-6, COL1A1, COL5A1, CK-MM, MMP3, MCT1 genes. The data were analyzed by employing descriptive data analysis procedures including percentages, mean scores, and the Chi-square test. In the analysis of injury cases, no statistically significant associations were found in the distribution of CC and CT genotypes of the COL5A1 gene. However, a statistically significant association was observed in the COL5A1 (TT) genotype. Similarly, a significant relationship was found in athletes carrying the MCT1 (TT) alleles, indicating a significant association in their injury histories. No significant associations were found in any genotypes for polymorphisms in the IL-6, COL1A1, CK-MM, and MMP-3 genes. To confirm our results and demonstrate the impact of these polymorphisms on the field of sports genetics, further studies are necessary.