Genç basketbolcularda (14-15 yaş) özel şut antrenmanlarının atış isabet oranı gelişimine etkisinin araştırılması
Effect of special shoot training programs on improving shoot hit rate in young basketball players (14-16 years of age)
  1. Tez No: 288697
  2. Yazar: AHMET UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ATİLLA PULUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, genç basketbolcuların 10 haftalık şut antrenmanlarının, sporcuların şut tekniğine ve başarılı atış oranına etkisi araştırılmıştır. Ayrıca 10 haftalık şut antrenmanı süresince atılan 10.000 şutun takibi yapılarak genç basketbolcuların şut yüzdelerinde nasıl bir gelişim sağlandığını, doğru şut tekniğinin alışkanlık haline gelmesi için gerekli şut sayısı ve süresinin ne olduğu araştırılmıştır.Bu çalışmaya, Gazi Üniversitesi ve Ortadoğu teknik Üniversitesi Kolej Takımlarında oynayan gönüllü 30 erkek öğrenci-sporcu denek olarak katılmıştır. Denekler, sürekli şut antrenman gurubu (deney) (n=15) ve genel basketbol antrenman gurubu (kontrol) (n=15) olmak üzere 2 grupta incelenmiştir. Her iki antrenman grubu, 10 hafta süre ile haftada 4 gün olmak üzere antrenman programına tabi tutulmuştur. Antrenman grubu ve Kontrol grubuna farklı antrenmanlar uygulanmıştır. Antrenman gurubundaki sporculara çalışmalar süresince, 4000 serbest atış 2000 sıçrayarak iki sayılık atış, 2000 üç sayılık atış ve Zig-Zag çalışma içinde 2000 atış (1000 tane 2 sayılık, 1000 tane 3 sayılık) olmak üzere toplamda 10000 şut attırılmıştır. İsabetli-isabetsiz her şut tüm antrenmanlar boyunca kayda alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of 10 weeks intensive shooting training program on shoot techniques and the rate of successful shoot of young basketball players were investigated in this study. In addition to this, ten thousand shoots thrown during the 10 week training period was analysed to find the improvement in successful shoot rate and to determine the number of shoots to improve the correct shooting technique including the time taken for this.30 male subjects from Gazi and Middle East Technical University College Teams took part in with their free will. Subjects divided into two groups of 15 subjects each as only shooting training group and general basketball training group. Both groups trained for 4 times a week for 10 weeks. Training and control groups were exposed to the different training programs. Players performed 4000 free shoots, 2000 two point shoots by jumping, 2000 three point shoots and 2000 Zig-Zag drill shoots (1000 two point, 1000 three point shoots) in total of 10000 shoots. Success rates of shoots were recorded throughout the training period.