Üniversite öğrencilerinde nevrotik eğilimler, savunma mekanizmaları ve algılanan stres arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between neurotic tendencies, defense mechanisms, and perceived stress in university students
  1. Tez No: 862627
  2. Yazar: BEYZA BARDAKCI GÜRÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEF ERCÜMENT YERLİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, bireylerin nevrotik eğilimleri, kullandıkları savunma mekanizmaları ve algıladıkları stres arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma, nevrotik eğilimler, savunma mekanizmaları ve algılanan stres arasındaki ilişkileri anlamak ve nevrotik eğilimler ile savunma mekanizmalarının algılanan stres üzerindeki yordayıcılığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, nevrotik eğilimler ve savunma mekanizmaları yordayıcı değişken olarak değerlendirilirken, algılanan stres ise yordanan değişken olarak ele alınmıştır. Çalışmaya, Türkiye'de eğitim gören toplamda 290 üniversite öğrencisi katılmıştır; bu öğrencilerin 215'i kadın ve 75'i erkektir. Veri toplama sürecinde nevrotik eğilimleri değerlendirmek için“Horney-Coolidge Üç Boyut Envanteri (HCTI)”, kullanılan savunma mekanizmalarını değerlendirmek için“Savunma Biçimleri Testi (SBT-40)”ve algılanan stres düzeyini değerlendirmek için“Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde“Bağımsız Gruplar T Testi”,“Pearson Korelasyon Analizi”ve“Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi”gibi istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Araştıma sonucunda olgun savunma mekanizmaları ile algılanan stres arasında negatif yönde; immatür savunma mekanizmaları ile algılanan stres arasında pozitif yönde; saldırganlık ve uysallık eğilimi ile algılanan stres arasında pozitif yönde; saldırganlık ve kopukluk eğilimi ile olgun ve immatür savunma mekanizmaları arasında pozitif yönde; uysallık eğilimi ile nevrotik savunma mekanizmaları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Araştırma sonucunda olgun ve immatür savunma mekanizmalarının ve saldırganlık ve uysallık eğilimlerinin algılanan stres üzerinde; saldırganlık eğiliminin olgun ve immatür savunma mekanizmaları üzerinde; uysallık eğiliminin immatür ve nevrotik savunma mekanizmaları üzerinde; kopukluk eğiliminin immatür savunma mekanizmaları üzerinde yordayıcı etkisinin olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationships between individuals' neurotic tendencies, defense mechanisms they use, and the perceived stress they experience. The research aims to understand the relationships between neurotic tendencies, defense mechanisms, and perceived stress, and to determine the predictive roles of neurotic tendencies and defense mechanisms on perceived stress. In this context, neurotic tendencies and defense mechanisms are considered as predictor variables, while perceived stress is treated as the criterion variable. A total of 290 university students studying in Turkey participated in the study, with 215 of them being female and 75 male. The“Horney-Coolidge Three-Dimensional Inventory (HCTI)”was used to assess neurotic tendencies, the“Defense Styles Test (DSQ-40)”was used to assess defense mechanisms, and the“Perceived Stress Scale (PSS)”was used to assess perceived stress during the data collection process. Statistical methods such as“Independent Samples T Test,”“Pearson Correlation Analysis,”and“Multiple Linear Regression Analysis”were employed in the analysis of the data. As a result of the study, negative relationships were found between mature defense mechanisms and perceived stress, positive relationships were found between immature defense mechanisms and perceived stress, and positive relationships were found between aggression and compliance tendencies and perceived stress. Positive relationships were also found between aggression and detachment tendencies and both mature and immature defense mechanisms. Additionally, positive relationships were identified between compliance tendencies and neurotic defense mechanisms. The study concluded that mature and immature defense mechanisms, aggression, and compliance tendencies have predictive effects on perceived stress. Specifically, aggression tendencies predict mature and immature defense mechanisms, compliance tendencies predict immature and neurotic defense mechanisms, and detachment tendencies predict immature defense mechanisms.