Ceza normlarının yer bakımından uygulanması
Territorial application of criminal law norms
  1. Tez No: 862644
  2. Yazar: ATACAN BOZYEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
Ceza normlarının uygulanması ve buna ilişkin sınırlar ceza hukuku dogmatiği içerisinde geçmiş yüzyılda belirlenen kapsam içerisinde değerlendirilmektedir. Buna karşın meydana gelen teknik ve sosyal gelişmeler konunun güncel tartışmalarda yeniden ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Bu sebeple ceza normunun sınırları ve ceza normunun uygulanma sistematiğinin öncelikle ele alınmalıdır. Nitekim devletin egemenliğinin bir yansıması olan ceza normlarının yer bakımından uygulama konusu ulusal hukuk uluslararası hukuk ve uluslararası ceza hukukunun kesişim alanını teşkil eder.
Özet (Çeviri)
The application of criminal norms and the boundaries thereof are evaluated within the framework established in the past century within the dogmatics of criminal law. However, contemporary technical and social developments necessitate a reevaluation of this subject in current debates. Therefore, it is imperative to initially address the limits of criminal norms and the systematic application thereof. Indeed, the application of criminal norms in terms of jurisdiction constitutes the intersection of national law, international law, and international criminal law, reflecting the sovereignty of the state.