An analysis of 21st century themes in an English language teaching coursebook series: Macmillan Gateway
21. yüzyıl temalarının İngilizce dili öğretimi ders kitabı Gateway Macmıllan serisinde analizi
- Tez No: 862649
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH NEJAT TÖNGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma 21. yüzyıl temalarının İngilizce Dil Öğretimi (ELT) ders kitaplarına ne ölçüde entegre edildiğini incelemekte olup, özellikle Macmillan tarafından A2 ve B1 seviyeleri için hazırlanan Gateway 2. Baskı'ya odaklanmaktadır. İngilizcenin 21. yüzyılda küresel önemi, teknolojik, ekonomik ve sosyal dünya zorluklarına hitap eden özellikle ders kitapları gibi öğretim kaynaklarının geliştirilmesini gerektirmektedir. Çalışma, ders kitaplarının Gateway Yaşam Becerileri (GLS) bölümlerinde spesifik temaların—küresel farkındalık, sağlık okuryazarlığı, çevre okuryazarlığı, finans, ekonomi, işletme ve girişimcilik okuryazarlığı ve vatandaşlık okuryazarlığı—varlığını tespit etmeyi ve bunların 21. Yüzyıl Becerileri Ortaklığı (P21) çerçevesi ile uyumunu değerlendirmeyi amaçlamıştır. Bulgular, temaların çeşitli bir temsilini ortaya koymuş; sağlık okuryazarlığı en yaygın tema olurken, bunu vatandaşlık okuryazarlığı, finans, ekonomi, işletme ve girişimcilik okuryazarlığı ve küresel farkındalık takip etti, çevre okuryazarlığı ise daha az ölçüde görüldü. Analiz, Gateway 2. Baskı ders kitabı içeriğinin ve P21 çerçevesinin arasında net bir bağlantı olduğunu gösterdi. Bu çalışma, Gateway 2. Baskı ders kitaplarının 21. yüzyıl temalarını entegre etmede önemli adımlar attığı sonucuna varmış, ancak özellikle küresel ve çevresel okuryazarlık açısından kapsam ve derinliklerini artırma konusunda daha fazla gelişime ihtiyaç duyulduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the extent to which 21st century themes are integrated into ELT coursebooks, focusing on the Gateway, 2nd Edition (Ed.) by Macmillan for A2 and B1 levels. The 21st century's global importance of English necessitates the development of teaching resources, particularly coursebooks, that address the technological, economic, and social challenges of the world. The study aimed to identify the presence of specific themes—global awareness, health literacy, environmental literacy, financial, economic business and entrepreneurial literacy, and civic literacy—within the Gateway to Life Skills (GLS) sections of the coursebooks and to assess their alignment with the Partnership for 21st Century Skills (P21) framework. The findings revealed a varied representation of the themes, with health literacy being the most prevalent, followed by civic literacy, financial literacy, and global awareness, while environmental literacy appeared to a lesser extent. The analysis demonstrated a clear connection between the coursebook content and the P21 framework. The study concludes that while the Gateway 2nd Ed. coursebooks make significant strides in integrating 21st century themes, there remains room for enhancing their coverage and depth, particularly in global and environmental literacy.